Společnost KKCG Structured Finance ze skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka dnes podala u Městského soudu v Praze vlastní insolvenční návrh na loterijní společnost Sazka. ČTK to sdělila KKCG s tím, že Sazka je podle dosavadního vývoje v platební neschopnosti a její finanční situaci je možné řešit pouze transparentně v režimu insolvenčního zákona a pod dohledem insolvenčního soudu. Právníci Sazky se s návrhem seznamují, reagoval pro ČTK bez dalších podrobností mluvčí Jan Tuna.

Návrh na insolvenční řízení se Sazkou podala již 17. ledna společnost Moranda podnikatele Radovana Vítka. Městský soud v Praze zahájí jednání o insolvenčním návrhu, který na Sazku podala Moranda, 21. dubna. Vítek je největším věřitelem Sazky, skoupil pohledávky za touto firmou v hodnotě 1,5 miliardy korun a vlastní také zhruba čtvrtinu jejích dluhopisů. Sazka má dluhy z výstavby pražské O2 areny.

"Podáním vlastního insolvenčního návrhu chceme chránit jak naše pohledávky vůči Sazce, tak i všech dalších věřitelů. Sazka doposud zpochybňuje a odmítá uznat pouze pohledávky, na základě kterých bylo zahájeno insolvenční řízení. V mezidobí se však přihlásili další věřitelé s pohledávkami po splatnosti. Proto jsme přesvědčeni, že je Sazka v úpadku a její tíživou finanční situaci, spolu s nároky všech věřitelů, lze řešit pouze prostřednictvím insolvence," vysvětlil výkonný ředitel skupiny KKCG Jiří Radoch.

KKCG SF zároveň dala insolvenčnímu soudu podnět, aby nařídil předběžné opatření, kterým mimo jiné omezí oprávnění Sazky plnit své závazky vzniklé před datem zahájení insolventního řízení. Důvodem je skutečnost, že Sazka hradí takové závazky zcela nahodile a není zřejmé z jakých zdrojů.

KKCG SF v návrhu tvrdí, že Sazka má ke dni jeho podání peněžité závazky 1,67 miliardy Kč více než 30 dní po lhůtě splatnosti, které prý není objektivně schopna plnit. Podmínka úpadku na základě insolvenčního zákona tak byla podle KKCG splněna i pro případ, že by se soud přiklonil k argumentaci Sazky, že pohledávky Vítkových společností Moranda a Siderius neexistují, že je třeba je řešit mimo insolvenční řízení, případně že jsou jen jednou koncentrovanou Vítkovou pohledávkou.

Stejně jako společnosti Penta a E-Invest podnikatele Martina Ulčáka a Vítek chce ale skupina KKCG do Sazky investovat. Většinovým vlastníkem Sazky je s 68 procenty Český svaz tělesné výchovy (ČSTV). Ten v pondělí oznámil, že jeho výkonný výbor vyhlásí nezávislý transparentní tendr na výběr partnera pro Sazku. Nabídky vyhodnotí firma Erste Corporate Finance.

Podle dosavadních informací nabídka KKCG obsahuje navýšení základního kapitálu Sazky o 2,8 miliardy korun, za což Komárkova skupina požaduje 67 procent akcií loterijní firmy. Skupina KKCG ale deklarovala podle mluvčího Dana Plovajka připravenost svou nabídku upravit podle aktuálního vývoje a potřeb. E-Invest a Penta by půjčily peníze na navýšení základního jmění o 51 procent a za to chtějí 51 procent z nového základního jmění firmy.

Vítek dosud nabízel za 100 procent akcií firmy miliardu korun, v pondělí pak pro HN uvedl, že výkonnému výboru ČSTV nabídl pro Sazku půjčku 2 miliard korun a s výhodnějším úrokem, než kolik nabízejí společnosti E-Invest a Penta.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist