Běžné účty bank jsou pro obyčejného Čecha nástrojem, jak prodělat. Úroky z peněz uložených na běžném účtu, které nabízí většina bank, jsou totiž nižší než inflace. A přestože tedy Češi na svých vkladech prodělávají, tak je stát ještě o další peníze připraví na daních.

Podle pondělního návrhu Národní ekonomické rady vlády (NERV) by se to mělo změnit. Stát by neměl zdaňovat nominální úrokový výnos, ale napříště by měl zdaňovat jenom to, co je skutečným reálným ziskem, tedy zisk z vkladu po odečtení inflace.

Ten, kdo v posledním čtvrtletí loňského roku uložil své peníze na bankovní účet, v průměru prodělal 1,03 procenta. Navíc mu stát zdanil jeho nominální úrok 1,07 procenta patnáctiprocentní daní.

Po zdanění každý , kdo má běžný účet, tedy prodělal dokonce v průměru 1,19 procenta průměrné výše svého vkladu.

Na krátkodobých vkladech mají čeští občané – bez podnikových vkladů - uloženo přes 700 miliard korun.

Celkově vlastní bankovní vklady ve výši necelých 1,6 bilionu korun. Stát vybere na daních z úroků přibližně 2,5 miliardy korun ročně.

Podle NERVu by odstranění daně z nominálních úroků a její nahrazení daní ze skutečného zisku podpořilo růst úspor.

„Růst úspor znamená vyšší investice a to znamená vyšší hospodářský růst,“ říká člen NERV Petr Zahradník, který pracuje jako ekonom v České spořitelně.

Více o návrzích NERVu v oblasti daní naleznete v úterních HN

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist