Těžkou hlavu mají pracovní agentury i velké firmy z povinného pojištění proti úpadku. Jeden paragraf v novele zákona o zaměstnanosti, který připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí, pro ně může znamenat od konce března obrovské problémy v jejich byznysu.
Do konce měsíce totiž mají společnosti zabývající se dočasným přidělováním svých zaměstnanců k "uživateli" (tedy jiné společnosti) povinnost prokázat, že mají nově povinné pojištění proti úpadku sebe i svých klientů. Jenže pojištění se na českém trhu nedá sehnat.
Pojistná částka se přitom počítá podle počtu přidělených zaměstnanců a trojnásobku jejich průměrné mzdy. Pro velké agentury to budou stamilionové částky.
Bez pojištění ale nesplní podmínky ministerstva, které jim pak povolení k zprostředkování zaměstnání odebere. A za zprostředkování "načerno" pak mohou ještě dostat až dvoumilionovou pokutu.
Pojištění není na trhu
Pojištění momentálně v Česku nenabízí ani jedna pojišťovna. A jen několik o tom uvažuje, jako například Česká podnikatelská pojišťovna.
Koho se nařízení týká
Agentury
|
"Na přípravě odpovídajícího produktu pracujeme," říká mluvčí pojišťovny Renata Svobodová. "Postupovat budeme individuálně, maximálně rychle a vstřícně," podotýká Svobodová.
Potíž je v tom, že pojišťovna musí posuzovat při stanovení výše pojistného nejen finanční zdraví agentury, ale i jejích klientů, kterých mohou být desítky. Zda se vše stihne, je tak velmi nejisté.
Agentury proto s pojišťovnami horečně jednají a snaží se pojistku získat. "Vyjednáváme, ale asi není správné, že čtyři měsíce po schválení zákona neexistuje na trhu žádný produkt," míní Luboš Rejchrt z agentury Grafton, která má ve více než sto padesáti firmách umístěno přes 2300 pracovníků. Potvrdil, že ani jeho agentura zatím nemá uzavřené pojištění.
Ministerstvo práce nicméně zůstává v klidu. Podle mluvčí úřadu Viktorie Plívové nakonec pojišťovny produkt do nabídky zavedou. "Nemáme obavu, že by na trhu nebyla pojišťovna, která by k danému datu produkt nenabízela," řekla Plívová.
Rejchrt však varuje: "Pokud by se celá věc teoreticky dotáhla do konce, ministerstvo by mělo všem agenturám odebrat licenci a my museli propustit své zaměstnance. Za celé Česko by to bylo více než sto tisíc lidí."
Trpí i velké firmy
Problém se netýká jen agentur. Mezi skoro sedmnácti sty firem s povolením ke zprostředkování zaměstnání jsou kromě klasických agentur i velké podniky, které často umísťují zaměstnance na dočasnou práci do svých poboček po celém světě. Problém se tak týká například i ČEZ, Siemensu nebo, Vodafonu a dalších gigantů.
Lidé z ministerstva pořádně vyděsili asi stovku zástupců velkých korporací minulý týden na semináři Institutu pro globální mobilitu věnovaném práci v zahraničí. Mnozí se právě tam poprvé dozvěděli, že toto pojištění musí mít i velké firmy.
"Loni se jednalo pouze o několik zaměstnanců. Jsme ve spojení s ministerstvem, stav v této věci s ním průběžně konzultujeme a věříme, že se celou záležitost podaří zdárně vyřešit," sdělil Hospodářským novinám mluvčí Siemensu Pavel Kaidl.
Stejně tak elektrárenský gigant ČEZ ústy své mluvčí Evy Novákové uvedl, že už od začátku roku jedná s pojišťovnami. "Do budoucna bychom uvítali znovuzavedení možnosti přidělovat zaměstnance za účelem předávání know-how v rámci koncernu bez nutnosti mít povolení agentury práce," dodala Nováková.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist