Dluhy po splatnosti
1,67 mld. Kč
je dle insolvenčního návrhu skupiny KKCG celková výše dluhů, které jsou více než 30 dnů po splatnosti
Celkový dluh dle společnosti Sazka
9,4 mld. Kč
Z toho v dluhopisech
5,2 mld. Kč
Největší vlastník Sazky, ČSTV, který v ní drží 68 procent, i nadále "umetá cestu" pro pomoc Penty a E-Investu loterijní společnosti. Jeho výkonný výbor ve středu upřesnil pravidla tendru, v němž akcionáři vybírají strategického partnera Sazky.
"Preferujeme, aby vybraný investor půjčil akcionářům na navýšení kapitálu v Sazce, takže by si nemusela půjčovat sama," řekl HN šéf ČSTV Pavel Kořan.
Šéf ČSTV dodal, že "tendr je otevřen pro všechny," kteří splní dvě pravidla určující mantinely na investora pro Sazku, jež ve středu přijal výkonný výbor ČSTV.
"Jednak by zájemce měl složit 500 milionovou kauci, jednak by z tendru měly být vyloučeni zájemci, kteří proti sazce vedou insolv řízení," prohlásil Kořan.
Druhá podmínka by tak z tendru vyřadila Komárka a Vítka, kteří drží velké pohledávky Sazky a podali na ni insolvenční návrhy.
Svazy se bouří, utvořily opozici proti Kořanovi
Více než padesátka sportovních svazů, ale postoj ČSTV nesdílí, a vytvořila opozici vůči Kořanovu vedení ČSTV. Zástupci 54 svazů, mezi nimž byli kromě fotbalu všechny velké sporty jednali ve středu do pozdních hodin a výsledkem je memorandum, ve kterém deklarují vznik společné komise.
Jménem 54 svazů pak žádají, aby partner Sazky, který jí pomůže z problémů, byl vybrán otevřeným tendrem všech zájemců. "Požadujeme rychlé transparentní výběrové řízení na investora Sazky přístupné všem zájemcům," uvedly svazy.
Svazy také určily komisi, která bude jednat s orgány státní správy a přípravovat další jednání. Jejími členy je pětice Miroslav Jansta (basketbal), Zdeněk Haník (volejbal), Karel Bauer (jachting), Zdeněk Hrubý (horolezectví) a Filip Šuman (florbal).
Celkem ČSTV sdružuje 72 svazů, samotného jednání se jich zúčastnilo 50. Kromě fotbalu jsou v opozici všechny velké sporty, k nimž se připojila i čtveřice organizací stojícíh mimo ČSTV. To by mohlo mít i dopad na průběh valné hromady ČSTV, která by měla proběhnout 16. dubna v Nymburce.
Bauer uvedl, že společným postupem se nově sdružené svazy chtějí pokusit o změnu současné struktury ČSTV. "V současné dvoukomorové podobě je nefunkční, protože důležitá rozhodnutí jsou blokována," řekl Bauer.
Přečtěte si, celé memorandum sportovní svazů
SPOLEČNÉ MEMORANDUM českých sportovních svazů „Český sport se nachází na křižovatce a je pouze na nás, jakou cestou se vydáme“
Zástupci 54 českých sportovních svazů se na společném jednání konaném dne 9. 3. 2011 v Praze v prostorách velké auly spartakiádního stadionu na Strahově dohodli na následujícím prohlášení:
My, zástupci 54 českých sportovních svazů: Deklarujeme solidaritu mezi sportovními svazy. Jsme připraveni iniciovat vznik tzv. kohenzního fondu k řešení nelehké finanční situace některých svazů v tomto roce. Deklarujeme vůli ke společnému postupu při formulaci dlouhodobého klíče k dělení státních finančních prostředků na český sport. Jako své zástupce pro jednání s orgány státní správy a přípravu dalšího jednání nad konkrétními úkoly vzešlými z dnešního jednání pověřujeme pány Miroslava Janstu, Zdeňka Haníka, Karla Bauera, Zdeňka Hrubého a Filipa Šumana
Požadujeme rychlé transparentní výběrové řízení na investora Sazky, a.s., přístupné všem zájemcům.
Za spontánně vzniklou iniciativu českých sportovních svazů „Český sport 2011“: Česká asociace amerického fotbalu Český atletický svaz Český badmintonový svaz Česká baseballová asociace Česká basketbalová federace, o. s. Český svaz bobistů a skeletonistů Česká boxerská asociace Česká asociace extrémních sportů Česká florbalová unie, o. s. Česká golfová federace Český svaz házené Českomoravský svaz hokejbalu Český horolezecký svaz, o. s. Český svaz jachtingu Česká jezdecká federace, o. s. Český svaz juda, o. s. Český svaz kanoistů Česká unie kolečkových bruslí Český korfbalový svaz Český krasobruslařský svaz Český svaz kuší Česká kuželkářská a bowlingová federace Český svaz ledního hokeje Český lukostřelecký svaz Svaz lyžařů České republiky, o. s. Český minigolfový svaz Český svaz moderního pětiboje, o. s. Svaz národní házené Český nohejbalový svaz, o. s. Český svaz orientačních sportů Česká asociace pétanque klubů Český svaz plaveckých sportů Český svaz pozemního hokeje Asociace rádiového orientačního běhu ČR Český svaz rekreačního sportu Česká rugbyová unie Český svaz silového trojboje, o. s. Český svaz skibobistů Česká softballová asociace Česká asociace squashe, o. s. Česká asociace stolního tenisu Český střelecký svaz Šachový svaz České republiky, o. s. Český šermířský svaz Český tenisový svaz, o. s. Český svaz triatlonu, o. s. Česká asociace univerzitního sportu Český veslařský svaz Český svaz vodního lyžování Český svaz vodního motorismu Český volejbalový svaz Česká asociace Go Asociace českomoravského kroketu, o. s. Klub českých turistů |
Fond solidarity
ČSTV v současné době tvoří komora svazů a komora tělovýchovných jednot, založená na regionálním principu. Přitom státní dotace budou zřejmě směřovat přímo k jednotlivým sportovním svazům, nikoli jako dosud přes ČSTV, které část peněz posílá regionálním sdružením. "Tělovýchovné jednoty mají svůj význam a nechceme je obejít. Budeme s jejich představiteli jednat," řekl Bauer.
Zástupci svazů se shodli, že klíč pro rozdělení letošních 270 milionů korun od ministerstva financí jednotlivým svazům není optimální. "Myšlenka dobrá, ale byl ušit horkou jehlou, nezohlednil některé důležité skutečnosti a na některé svazy měl příliš tvrdý dopad," řekl Bauer.
Účastníci schůzky se proto dohodli, že vytvoří fond solidarity, v jehož rámci budou tento negativní dopad kompenzovat. "Některé svazy se vzdají části svých dotací ve prospěch těch, které byly poškozeny," vysvětlil Bauer. Do budoucna by sportovní funkcionáři chtěli mít dopředu jasný a transparentní systém pro rozdělování peněz od státu.
Zásah soudu
Do války o Sazku výrazně zasáhl pražský soud, který ve středu vydal předběžné opatření, jímž loterijní firmě zakázal samostatně nakládat s majetkem nad půl milionu korun. Sazka, která prochází insolvenčním řízením, nesmí bez povolení insolvenčního správce Josefa Cupky uzavírat obchodní smlouvy, pronajímat ani dávat do zástavy majetek či si půjčovat nad uvedenou hranici.
Sazka má nyní dva týdny na odvolání. "Vzhledem k tomu, že soud o předběžném opatření rozhodoval opakovaně a situaci jistě důkladně zvážil, není velká naděje, že by s odvoláním uspěla," říká Bohumil Havel, expert na insolvenční právo.
Soud tak svým krokem zhatil plán firem Penta a E-Invest, jež chtěly Sazce půjčit peníze a získat v ní vliv. Zlepšily by tak pozici v boji o Sazku, v němž soupeří s miliardáři Karlem Komárkem a Radovanem Vítkem.
Rozhodnutí soudu přišlo jen den poté, co se na něj obrátil místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek. Sdělil soudu, že se Sazka chystá přijmout úvěr ve výši 2,5 miliardy korun od společnosti Gladiolus, za níž stojí právě firmy Penta a E-Invest. Úvěr měl být zaručen majetkem Sazky.
Půjčka by vyrovnala handicap, který brzdí Pentu a E-Invest v boji o Sazku: Obě firmy by se, stejně jako Komárek s Vítkem, staly věřiteli Sazky. Navíc se měly podílet na manažerské kontrole Sazky. A jejich pohledávka by byla ručena majetkem Sazky, Komárek a Vítek drží nezajištěné pohledávky.
Podle soudu by však přijetí úvěru mohlo znamenat porušení povinností dlužníka v insolvenčním řízení. Soudu vadí hlavně představa, že by Sazka měla dát část svého majetku do zástavy.
Sazka se ve čtvrtek proti verdiktu o předběžném opatření odvolala k Vrchnímu soudu v Praze.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist