Vývoj v silně zadlužené loterijní společnosti Sazka se dostává do další fáze. Předběžný insolvenční správce, advokát Josef Cupka, požádal Městský soud v Praze, aby zakázal managementu firmy nakládat s majetkem. Jedná se tak o vůbec nejzásadnější krok správce od doby, kdy byl jmenován. Cupka má totiž obavy z předání moci Aleše Hušáka nad loterijní firmou dvěma zájemcům o ni: Pentě a eInvestu.
V reakci na tyto informace se ozval i jeden z hlavních věřitelů Sazky firma KKCG, kterou vlastní miliardíř Karel Komárek. "Představenstvo Sazky dává tajně do zástavy veškerý svůj majetek a uzavírá nereálné splatnosti úvěru," obvinil Komárek vedení loterijní společnosti.
Jak vyplývá z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku, Cupka zjistil, že na pátečním zasedání představenstva Sazky vedení firmy poměrem 4:3 přijalo dvě smlouvy se společností Gladiolus. Tuto firmu společně založily právě dva uchazeči o Sazku skupina Penta a E-Invest, za kterým stojí podnikatel Martin Ulčák.
Obavy se naplňují?
Podle dokumentů v insolvenčním rejstříku Cupku o krocích vedení Sazky informoval místopředseda jejího představenstva Roman Ječmínek, který je současně prezidentem Automotoklubu, jednoho z minoritních akcionářů Sazky.
"Obavy společnosti KKCG se naplnily," uvedl mluvčí KKCG Dan Plovajko s tím, že společnost opětovně vyzvala soud k vydání předběžného opatření, které by mělo zabránit podobnému jednání "a ochrání zájmy všech věřitelů Sazky."
Jiří Radoch, výkonný ředitel KKCG zdůraznil, že z informací jasně vyplývá, že "představenstvo Sazky, i přes nesouhals některých členů a bez vědomí insolvenčního správce, podniká kroky, které jsou v naprostém rozporu s tím," co říká soudu a veřejnosti.
Radoch zdůraznil, že věří, že "soud bude jednat rychle a předběžným opatřením takovému jednání zabrání."
Právní zástupce podnikatele Vítka Tomáš Rybář v reakci řekl, že návrh předběžného insolvenčního správce je na místě a ztotožňuje se sním. Jednání představenstva Sazky označil jako "do nebe volající".
Sazka je proti ustavení správce
Sazka se v úterý proti ustavení Cupky předběžným správcem odvolala. Loterijní společnost mimo jiné zpochybnila nestrannost Cupky, který v minulosti figuroval v konkurzním řízení na majetek podnikatele Václava Fischera.
Sazka poukázala na to, že Fischerovým věřitelem tehdy byla skupina KKCG Karla Komárka, která se nyní uchází o Sazku. Kromě toho nebyly splněny objektivní podmínky pro ustavení správce podle insolvenčního zákona, dodala Sazka.
"Dlužník trvá na tom, že ustanovení předběžného správce je v daném případě nadbytečný a zcela nedůvodný zásah do provozu podniku dlužníka, který může ještě více negativně jeho každodenní provoz," uvedla Sazka.
"Je ale potřeba zdůraznit, že informace v Návrhu předběžného insolvenčního správce dlužníka Sazka na vydání předběžného opatření se z velké části nezakládají na pravdě nebo jsou neúplné a zkreslené," řekl serveru iHNed.cz Jan Tuna, mluvčí Sazky.
Smlouvy prohlubují závislost Sazky na Pentě a eInvestu
Co vlastně tolik rozlítilo Komárka a Vítka, resp. správce Cupku? Obsah dvou smluv mezi Sazkou a firmou Gladiolus, který je více než zajímavý. První z nich zajišťuje Sazce půjčku od Gladiolusu, (resp. obou zájemců ve výši 2,2 miliardy korun). Tento krok totiž rozšiřuje závazky už takto dost zadlužené firmy, přičemž jednoroční doba splatnosti je poměrně krátká. Navíc Sazka se k zajištění zavazuje poskytnout svůj majetek a slibuje i majoritní akciová podíl ve výši 51 procent.
Druhá smlouva pak fakticky předává moc nad Sazkou jinému subjektu. Jejím obsahem je totiž zřízení nového orgánu, tzv. řídícího výboru, který je podle Culky tvořen převážně zástupci firmy Gladiolus. "Výbor bude udílet pokyny představenstvu dlužníka (pozn. red. Sazce) a to pod sankcí 300 milionů korun za jejich neplnění," zdůvodňuje Culka. Tím pádem by de facto převzala moc v Sazce právě firma Gladiolus.
"Touto smlouvou se v podstatě představenstvo, jako statutární orgán, dobrovolně vzdává možnosti ovlivňovat řízení Sazky," podotýká Plovajko.
O investorovi Sazky bude jednat ČSTV již zítra
O loterijní firmu se přitom v současnosti kromě Penty s eInvestem zajímají především dva věřitelé Radovan Vítek a Karel Komárek.
Výkonný výbor Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) by měl ve středu projednávat parametry zadání tendru na výběr investora zadlužené firmy. ČSTV vybere parametry tendru tak, aby na jednotném vzorci podle konkrétní modelové siuace bylo možné jednotlivé nabídky porovnat. Ty pak vyhodnotí firma Erste Corporate Finance, rozhodne o nich pak valná hromada Sazky, která je naplánovaná na 16. dubna.
Zástupci svazu budou zároveň jednat o společném postoji na mimořádné valné hromadě Sazky 15. března. Tu svolali minoritní akcionáři, kteří chtějí změnu stanov firmy.
Rádi by prosadili vstup strategického partnera, změny v řízení Sazky a odvolání současného ředitele a předsedu představenstva Sazky Aleše Hušáka ze všech funkcí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist