Japonský index Nikkei zakončil úterní obchodní den se ztrátou 10,55 procenta a prošel tak nejhlubším propadem od krize z října 2008. Od pondělka ztratil 17 procent a z tamního trhu tak už zmizely stovky miliard dolarů. Zobchodovaný objem dosáhl v úterý nového rekordu 5,78 miliardy akcií. Podle analytiků ale zřejmě Nikkei stále ještě nedosáhl svého dna.

Současná situace na trzích nabízí srovnání s lednem roku 1995, kdy japonské město Kobe postihlo zemětřesení, které způsobilo škody za 10 bilionů jenů. Index Nikkei tehdy během několika dní propadl o 27 %, v následujících šesti měsících už byl ale zpět na svých původních úrovních.

Technická analýza podle analytiků předpokládá podobný vývoj jako v roce 1995. Jeden z největších asijských trhů podle ní tedy čeká další propad.

Japonský Nikkei vstoupil do pátečního zemětřesení poblíž 10.500 bodů. První úroveň podpory ležela na 9.000 bodech. Nebyla ale zjevně dostatečně silná a investoři se proto dočkali jejího prolomení.

Index Nikkei by se tak mohl podle technické analýzy zastavit až na úrovni 7.000 bodů. Propad na tuto hladinu by pro Nikkei znamenal ztrátu 33 %.

Propad na indexu Nikkei z roku 1995

V roce 1995 trh ztratil 27 % když klesl z 20.000 na 14.500 bodů, tedy na hodnoty z konce roku 1992.

Kdy se tedy může Nikkei na základě srovnání se situací v Kobe na své minimum propadnout? Podle analytiků je pravděpodobné, že jsme zatím v první polovině poklesu a dna se tak dočkáme v horizontu dnů až týdnů. Návrat na úrovně z minulého čtvrtka by pak měl indexu Nikkei zabrat minimálně 6 měsíců.

Zaručená metoda na budoucí odhad vývoje na trhu ale neexistuje. Technická analýza tak nabízí jen další úhel pohledu na to, jak by se případně trhy mohly v příštích měsících chovat.

Jak vidí současnou situaci na trhu analytici?

David MarekMarek HatlapatkaLuboš Mokráš

David Marek

hlavní ekonom, Patria Finance

 

V krátkodobém horizontu se bude dění na finančních trzích odvíjet podle situace v ohrožených japonských jaderných elektrárnách. Zjednodušeně řečeno, čím větší radiace v jejich okolích, tím více skepse na trzích. Vzhledem k tomu, že stále ještě není možné určit dopady na japonskou ekonomiku, ale jde především o rizikový faktor než fundamentální změnu pro aktiva na světových finančních trzích, nelze kvantifikovat dopad na akciové trhy či komodity.

Investiční rozhodování mohou ovlivňovat dílčí aspekty související s japonskou katastrofou. Jedním z nich jsou rostoucí obavy z jaderné energetiky, možnost omezení těchto kapacit a výsledkem je rostoucí cena elektřiny. To je příznivé například pro výrobce elektřiny z alternativních zdrojů (například rakouský Verbund) či uhlí (jehož cena díky tomu také roste). Naopak drahá elektřina představuje zvýšení nákladů pro energeticky náročná průmyslová odvětví. Naopak obavy z poklesu poptávky se projevují poklesem cen ostatních komodit a akcií zejména v cyklických sektorech na většině trhů. Navíc již před japonskou katastrofou byly řada trhů mírně přehřátá.

Dopady katastrofy v Japonsku na tamní i globální ekonomiku mohou ovlivnit hospodářskou politiku v dalších zemích. Například Čína by mohla zmírnit zpřísňování měnové politiky, podobně jako ostatní země v regionu. Nicméně na hodnocení makroekonomických dopadů a trvalejšího vlivu na finanční trhy je stále příliš brzo.

Už ve středu 16.3.2011 v 11:00 diskutujte o situaci na finačních trzích
s Davidem Markem na www.online.iHNed.cz

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist