Lidé s příjmy nad 125 000 hrubého měsíčně zaplatí od ledna 2013 vyšší daně z příjmu, než dnes. Změna daňového systému, kterou připravuje ministerstvo financí, naopak sníží odvody živostníkům na sociální pojištění. Pokud si nebudou dobrovolně platit víc, dostanou ale v budoucnu nižší státní důchody.

K narovnání daně z příjmu fyzických osob pro lidi s příjmy nad 100 000 hrubého měsíčně dojde jednak návratem ke hrubé mzdě. Ta bude od roku 2013 daněna 19 procenty. To v zásadě odpovídá současnému patnáctiprocentnímu zdanění superhrubé mzdy.

Zvýšení odvodů lidí s vysokými příjmy způsobí také to, že pokud vydělávají více než čtyřnásobek průměrné mzdy (zhruba 100 000 korun hrubého měsíčně) nebudou moci vůbec využít základní daňové slevy na poplatníka.

Daň pro firmy se nemění

Daň z příjmu se pro firmy na rozdíl od fyzických osob nemění. Právnické osoby budou nadále podléhat zdanění ve výši 19%. Místo sociálního a zdravotního pojištění budou ale za zaměstnance nově platit daň z úhrnu mezd ve výši 32%. Vybraná částka se z jednotného inkasního místa rozdělí na zdravotní, nemocenské a penzijní pojistné.

Tím, že sociální a zdravotní pojištění za své zaměstnance už ale nebudou platit zvlášť, ale z celého objemu mezd, zaplatí za drahé zaměstnance tak zaplatí více, než dnes. Strop na pojistné sice zůstane, na straně zaměstnavatele má být ale nastaven na celý objem mezd.

K tomu se dojde vynásobením čtyřnásobku průměrné mzdy (zhruba 100 000 korun měsíčně) počtem zaměstnanců. Pokud má firma jen několik drahých zaměstnanců, rozpustí se to v celkovém objemu mezd a zastropování pojistného na ně nevyužije.

Dobrá zpráva pro akcionáře

Pro akcionáře je důležité zrušení dvojího zdanění u dividend. Nyní firma platí daň ze zisku a akcionáři ještě následně patnáctiprocentní daň z dividendy. Nově si firmy budou moci v následujícím zdaňovacím období daň z dividendy započíst do slevy na dani.

Kalouskova daňová reforma bude platit od roku 2013, ale už příští rok se chystá velká změna pro loterijní společnosti. Od 1. ledna 2012 se má škrtnout daňová výjimka pro provozovatele hazardu, ti tak budou podléhat standardní devatenáctiprocentní dani z příjmu. Ministerstvo financí si od toho slibuje příjem ve výši zhruba sedmi miliard.

Ministr ve své reformě také realizuje dlouho avizovaný plán o odstraňování daňových výjimek. Zvýhodněné jsou například režijní jízdenky, stravenky, nebo odpočty na úroky z hypoték. Kalousek chce většinu těchto daňových výjimek odstranit a nahradit je výdajovým paušálem ve výši 3000 korun ročně. A lidem, kteří uzavřou smlouvy po 1.lednu 2012, se škrtne možnost odečítat si zaplacené úroky z daní.

Jiné budou i majetkové daně

Změnou projde i daň darovací a dědická. Od ledna 2013 dojde ale jen k mírné úpravě, která například o něco sníží daň u velkých darů. Osvobození nejbližších příbuzných od této daně zůstane zachováno. Ministerstvo financí ale počítá s tím, že v další fázi tyto daně úplně zruší a nahradí běžnou daní z příjmu. Změny chystá také pro daň z nemovistostí.

Ještě před rozjezdem daňové reformy, tedy v příštím roce, vybere stát podle odhadů MF o 3 miliardy více, než letos. Způsobeno je to vyšším zdaněním hazardu (+ 7 mld), ze kterého ale 4 miliardy ukrojí nižší daně z příjmu fyzických osob.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist