Co všechno vlastní
Energetický a průmyslový holding zahrnuje více než 20 podniků působících v oblasti výroby elektřiny a tepla, obchodu s elektřinou, energetických montáží a dalších souvisejících oborů. Do holdingu patří rovněž výroba autobusů
a firmy z potravinářského průmyslu.
Akcionářská struktura
EPH má tři akcionáře. Čtyřicet procent vlastní společně skupina PPF a Partners, 40 procent investiční skupina J&T a zbylých 20 procent
má Daniel Křetínský.
Poslední akvizice
V lednu pod sebe holding začlenil elektrárnu Opatovice a Elektrizaci železnic Praha. Zároveň získal i společnost NPTH, která drží necelých 49 procent ve společnosti Pražská teplárenská
Energetický a průmyslový holding (EPH) vydělal na náhlém zvýšení cen elektřiny v důsledku událostí v Japonsku 12 milionů eur navíc. (zhruba 290 milionů korun). V obsáhlém rozhovoru pro HN to říká Daniel Křetínský, šéf holdingu EPH. (celý rozhovor si čtěte v úterních HN)
"V průběhu minulého úterý a středy jsme prodali poměrně významné objemy na příští rok a na zbytek tohoto roku," prohlašuje Křetínský s dovětkem, že "situace v Japonsku člověka nemůže těšit, ale obchodně na ni musí reagovat."
Ceny elektřiny vylétly minulý týden na nejvyšší úroveň od srpna 2009, když je vzhůru hnalo oznámení německé vlády z minulého týdne, že po událostech v Japonsku z trhu stáhne nejméně na tři měsíce zhruba 7000 megawattů jaderné kapacity. Podle Křetínského šlo o "nesporně o pozitivní dopad", protože cena elektřiny stoupla v Evropě zhruba o pětinu.
Na růstu vydělá i ČEZ
Růst cen uvítal i tuzemská energetická jednička ČEZ. Její obchodní ředitel Alan Svoboda již minulý týden v reakci na růst cen uvedl, že ČEZ toho využije k zvýšení ziskovosti.
"Vidím dobré důvody pro zajištění (forwardových cen) zbytku roku 2012 právě teď," prohlásil Svoboda s tím, že neočekávaný růst cen elektřiny by mohl udržet stabilní zisky a dividendy ČEZ v příštím roce.
V Německu letí kvůli Japonsku ceny elektřiny vzhůru, ČEZ na tom vydělá - čtěte ZDE
Německá rána trhům: Odstavení jaderných zdrojů zvýšilo cenu elektřiny o pětinu - čtěte ZDE
A dále mu věří i analytici. "Současná situace v Japonsku zatím vedla k nárůstu evropských cen elektřiny a případné pokračování by bylo pro ČEZ pozitivní," řekl Josef Němý, analytik Komerční banky. Zároveň dodává, že firma už prodala téměř všechnu svou produkci na letošní rok a dvě třetiny výroby na rok 2012. "Nárůst burzovních cen elektřiny se tedy ve výsledcích ČEZ v nejbližší době výrazně neprojeví," upozorňuje.
Merkelová katapultovala ceny elektřiny
Německá kancléřka Angela se minulé úterý rozhodla dočasně odstavit sedm jaderných reaktorů v zemi, které byly postavené ještě před rokem 1980. Rozhodnutí je prozatím platné pro tři měsíce, kdy se bude německá vláda rozhodovat, zda prodlouží chystané odstavení jaderných elektráren v roce 2022.
Rozhodnutí německé vlády podle evropského tisku představuje obrat o 180 stupňů v dosavadní politice Merkelové. Tento zlom, označovaný některými za příkladný, jinými za trapný, je ale dán hlavně blížícími se volbami ve třech spolkových zemích, které kancléřčina křesťanská demokracie CDU nechce za žádnou cenu prohrát.
Obsáhlý rozhovor s Danielem Křetínským o situaci českých tepláren, trhu s uhlím
najdete v úterních HN
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist