Rozhodnutí Německa dočasně odstavit nejstarší jaderné elektrárny může být pro tamní energetické společnosti E.ON a RWE paradoxně příležitostí k růstu zisku. Každá z firem sice může potenciálně natrvalo přijít o dva reaktory, na druhou stranu by ale mohl nynější vývoj vést k tomu, že zmizí nadbytečné kapacity a sníží se i tlak na pokles marží. Napsal to v úterý ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ).
Akcie obou firem za minulý týden prudce oslabily, což analytici dávají do souvislosti s překvapivým oznámením kancléřky Angely Merkelové o 180 stupňů změnit postoj k jaderné energetice. Politika Berlína totiž zpochybňuje vyhlídky odvětví, které až do katastrofy v Japonsku vypadaly jako sázka na jistotu.
Japonsko zasáhlo 11. března ničivé zemětřesení a následná přílivová vlna tsunami. Živel zdevastoval severovýchod Japonska a poškodil jadernou elektrárnu Fukušima, ze které uniká radioaktivita. Na žádnou jinou zemi na světě ale nemá katastrofa v Japonsku tak zásadní dopady, jako právě na Německo.
Křetínský: Situace v Japonsku nás netěší, ale vydělali jsme na ní přes čtvrt miliardy - čtěte ZDE
Marek Hatlapatka: Rostoucí cena elektřiny zvýší ČEZu tržby až o 3 miliardy korun - čtěte ZDE
David Marek: Japonský dopad na Česko se může projevit růstem cen elektřiny - čtěte ZDE
Merkelová minulý týden pozastavila plán prodloužit životnost 17 jaderných elektráren. Uvedla, že o dalším postupu se rozhodne až podle toho, jak dopadnou bezpečnostní prověrky. Ty potrvají tři měsíce a mají zjistit skutečný stav a odolnost těchto elektráren. Vzhledem k přetrvávajícímu politickému tlaku Merkelová o den později nařídila uzavřít sedm nejstarších jaderných elektráren.
Kapacita výroby elektřinu v Německu se tak zhruba o pět procent snížila. To ale zároveň znamená, že firmy nebudou pociťovat až tak velký tlak na provozní marže, což by se mělo projevit růstem zisku. Postoj vlády by tak firmám nejenže nemusel uškodit, ale mohl by jim pomoci dosáhnout i vyššího zisku, než s jakým počítaly před odstávkou reaktorů, tvrdí WSJ.
Během plánované tříměsíční revize budou odstaveny dva reaktory, které provozuje E.ON, a dva reaktory, které provozuje RWE. Je přitom docela možné, že odstaveny budou už navždy.
E.ON provozuje šest reaktorů a podíly má v dalších dvou, z nichž jeden bude rovněž odstaven. RWE provozuje celkem šest reaktorů.
Budoucnost sedmi nejstarších elektráren nejistá
Německá kancléřka Angela Merkelová v úterý uvedla, že není schopna posoudit, zda bude provoz sedmi nejstarších jaderných elektráren v Německu po tříměsíční odstávce obnoven. Německo se rozhodlo přerušit provoz těchto elektráren minulý týden v reakci na jadernou krizi v Japonsku.
Ministr životního prostředí Norbert Röttgen již minulý týden upozornil, že není jasné, zda odstavené elektrárny zůstanou mimo provoz i po vypršení tříměsíční lhůty. Během té chce německá vláda přezkoumat bezpečnost všech 17 jaderných elektráren v zemi.
Merkelová po dnešním setkání s premiéry německých spolkových zemí, na jejichž území stojí jaderné elektrárny, rovněž uvedla, že veškerá další rozhodnutí ohledně uzavírání jaderných elektráren by měla padnout co nejdříve. Nevyloučila, že bezpečnostní prověrky by mohly ovlivnit délku života jaderných elektráren.
Röttgen dnes uvedl, že německá komise pro jadernou bezpečnost se během prověrek jaderných elektráren zaměří například na problematiku nouzových dodávek elektrického proudu či chladících systémů. Premiéři německých spolkových zemí se podle Merkelové 15. dubna sejdou, aby jednali o zrychlení přechodu k obnovitelným zdrojům energie.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist