Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor´s (S&P) se dnes rozhodla snížit rating Portugalsku na známku BBB, tedy o dva stupně. Nachází se tak jeden stupeň od spekulativního pásma, kam se může brzy dostat. S&P totiž Portugalsku ponechala negativní výhled a varovala, že hodnocení může opět zhoršit. ,,Další změna hodnocení může přijít už v příštím týdnu," uvedla agentura ve svém prohlášení.  Vše bude záležet hlavně na tom, jak se evropští lídři dohodnou na konečné podobě nového stabilizačního fondu. Jeho vznik už summit EU v noci ze čtvrtka na pátek schválil.

S&P se ke kroku rozhodla poté, co portugalský parlament ve středu neschválil balíček úsporných opatření a premiér Jóse Sócrates podal demisi. Zvýšila se tak politická nejistota v zemi a dále se podlomila důvěra investorů. ,,Předpokládáme, že nová vláda nebude mít jinou možnost, než některé body úsporného balíčku přijmout, aby se zájem investorů o portugalské vládní dluhopisy příliš nesnížil," řekla televizi CNBC analytička S&P Eileen Zhang. V reakci na politickou krizi se na trzích zvýšila riziková prémie k portugalských dluhopisů a úrok z desetiletých dluhopisů portugalské vlády vzrostl na historický rekord nad 7,7 procenta.

Kurz eura vůči dolaru po rozhodnutí agentury lehce klesnul, své ztráty ale dokázal smazat. ,,Konzenzus trhu je, že Portugalsko zažádá o mezinárodní finanční pomoc, což by mělo působit pozitivně na kurz eura," zhodnotil měnový stratég Nikko Cordial Securities Keji Matsumoto.

Druhé snížení ratingu za poslední dva dny

Ve čtvrtek o dva stupně snížila rating Portugalska rovněž agentura Fitch Ratings, která jej nově hodnotí známkou A-minus. Konkurenční agentura Moody's Investors Service má pro Portugalsko známku A3. S&P tak hodnotí závazky Portugalska nejhůře ze všech.

Na finančních trzích se už delší dobu spekuluje, že Portugalsko se stane po Řecku a Irsku třetí zemí eurozóny, která bude nucena požádat o mezinárodní finanční pomoc. Portugalci takovou možnost sice odmítají, to ale zpočátku činili i Řekové s Iry. Přitom pokud by se Lisabon přihlásil k restrukturalizaci, mohl by mít i levnější zdroje.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru