Světové ceny potravin letí v poslední době strmě vzhůru. Podle statistik Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) zdražilo jídlo od poloviny roku 2002 již o 177 procent a v současnosti je nejdražší
za posledních dvacet let.

Jen v posledních dvou letech vystoupily ceny potravin takřka o 68 procent. A má být ještě hůře. Podle FAO se budou ceny potravin zvyšovat i během příštích deseti let.

Mezi hlavní faktory patří růst cen komodit na světových trzích. To má za následek nárůst cen potravin, který se nevyhne ani Česku.

"Rostou veškeré zemědělské komodity, některé za poslední rok až o 80 procent," říká Jiří Tyleček ze společnosti X-Trade Brokers.

Podle analýzy Citibank je vedle rostoucích cen ropy a nepokojů na Blízkém východě hlavním nebezpečím pro světovou ekonomiku růst cen potravin v rozvíjejících se zemích. Tím totiž dochází k výrazněmu růstu inflace a tamní centrální banky na to reagují zvýšením úroků, což zbrzdí spotřebu, a proto i ekonomický vzestup.

Co je příčinou tohoto vývoje a jaký to může mít vliv na svět?

Pět důvodů zdražování potravin

Rozvíjející se ekonomikyDrahá ropaSpekulantiPočasíCentrální banky

Oživení přibrzdí

Růst cen by se podle ekonomů neměl zastavit ani v letošním roce. Podle průzkumu společnosti Barclays
Capital mezi více než stovkou investorů by letos měla být nejvýnosnější komoditní investicí ropa, hned za ní ale pšenice a kukuřice.

Podle analytiků by měly růst i ceny olejnin, jejichž celosvětové zásoby jsou na mnohaletých minimech.

Mnozí ekonomové v posledních měsících varují, že další zdražování komodit může zbrzdit křehké celosvětové ekonomické oživení.