Starší, ale bezpečnější. Taková je jaderná elektrárna Dukovany ve srovnání s Temelínem. Vyplývá to z žebříčku WANO (Světové asociace provozovatelů nukleárních zařízení). Na spodních příčkách se umístily zejména francouzské reaktory. Očekává se proto, že zejména Francie se bude nejtvrději stavět proti plánovaným zátěžovým testům těchto zařízení, které chtějí provádět některé země EU.

"Temelín má vysoké známky u hodnocení bezpečnostních parametrů (například roční dávky pracovníků elektráren atd.), ale díky tomu že je nejnovější elektrárnou, tak ztrácel v ukazateli disponibility bloku, díky výpadkům. Provoz se totiž ustálil až v posledních třech letech," říká Ladislav Kříž, mluvčí společnosti ČEZ, která obě tuzemské jaderné zdroje provozuje. Podle Kříže se na základě dlouhodobých pozorování usadí i Temelín na špici.

Na čele žebříčku WANO jsou zejména americké, švýcarské a jihokorejské reaktory. Vysoce je hodnocena i bezpečnost prvního bloku americké elektrárny Three Mile Island, jejíž druhý jaderný reaktor se v roce 1979 částečně roztavil a způsobil jednu ze tří nejhorších jaderných havárií v historii (vedle Černobylu a Fukušimy).

Jaká budou kritéria zátěžových testů?

Zátěžové testy jaderných elektráren by se měly podle EU uskutečnit do konce roku. Budou v pravomoci národních regulátorů, nicméně v tuto chvíli není jasné, podle jakých kritérií se uskuteční. Podle materiálů, které se iHNed podařilo získat, předložilo před několika dny Německo na schůzce Rady pro energetiku předběžná kritéria testování. Měla zahrnovat tyto parametry:

1. Seismicitu.
2. Možnost zaplavení (v této souvislosti Komise uvedla, že až 40 % zařízení se nachází na pobřeží, i zde je však nutné rozlišovat, poněvadž např. ve Španělsku se řada zařízení nachází ve výšce 40 – 50 m.n.m.).
3. Technický návrh a charakteristiky chladících systémů.
4. Technický návrh záložních systémů pro elektřinu.
5. Stáří jaderných elektráren.
6. Typ reaktoru.
7. Odolnost vůči např. teroristickému útoku

Eurokomisař pro energetiku Němec Günther Oettinger již dříve uvedl, že takovéto testy by některé evropské jaderné elektrárny nesplnily. Zejména Francii se jeho prohlášení nelíbilo. "A i když na bodech jedna až čtyři panovala vcelku shoda, ke třem dalším třem měla Francie, ale i jiné země připomínky," doplnil zdroj iHNed.

Dukovany jsou v první padesátce na světě

Žebříček WANO je souhrným výsledkem desítek ukazatelů - provozních, bezpečnostních, atd. Nejlepší reaktory získají ohodnocení 100. U těch dalších se nedostatky odečítají. Pořadí zahrnuje pouze tlakovodní reaktory (PWR - Pressurized Water Reactor). Například problematické reaktory ve Fukušimě jsou varné (Boiling Water Reactor). Tyto reaktory mají sekundární okruh sloučený s primárním a jsou tak bez parogenerátorů. Technologicky jednodušší systém je ovšem zranitelnější v případě havárie.