Den poté, co přišla skupina PPF s prohlášením, že šéf Sazky Aleš Hušák vytváří miliardové pohledávky, aby prosadil zástupce spřátelené firmy do věřitelského výboru společnosti, přišla s obviněním i firma KKCG, která je dalším významným věřitelem Sazky. KKCG tvrdí, že podle dostupných informací dochází ve společnosti Sazka v posledních dnech a hodinách k závažným rozhodnutím, která poškozují loterijní firmu a zejména její věřitele.

"Vedení společnosti Sazka v čele s generálním ředitelem a předsedou představenstva Alešem Hušákem podniká kroky, jejichž cílem je zásadní a nevratné znehodnocení společnosti Sazka," uvedl mluvčí KKCG Dan Plovajko s odvoláním, že na takové jednání upozorňuje řada zaměstnanců na internetu nebo v dopisech věřitelům Sazky.

"Zdá se, že motivem takového vědomého poškozování firmy nynějším managementem má být společný zájem skupiny Penta-Hušák-Ulčák, jednající ve shodě, na převzetí sázkového byznysu Sazky společností Fortuna ovládané Pentou," upozorňuje Plovajko a poukazuje, že  takový postup je v hrubém rozporu s insolvenčním zákonem i zákonem o ochraně hospodářské soutěže.

Úvěr od Penty a E-Investu: nepřípustné

Podle prozatímního věřitelského výboru loterijní společnosti Sazka nepřipadá uzavření smlouvy o úvěru se společností Gladiolus v úvahu, neboť by to bylo v rozporu s insolvenčním zákonem. Výbor se sešel na svém prvním jednání v úterý po vyhlášení úpadu na Sazku a jeho stanovisko bylo ve středu zveřejněno v insolvenčním rejstříku.

Výbor jednal o možnosti úvěru 2,5 miliardy Kč pro Sazku od společnosti Gladiolus. Tu spoluvlastní společnosti Penta a E-Invest Martina Ulčáka. Návrh firmy Gladiolus však podle rejstříku zamítlo všech pět členů věřitelského výboru.

"Vzhledem k tomu, že účelem smlouvy o úvěru mělo být odvrácení hrozícího úpadku a úvěrem získané finanční prostředky měly být použity k uhrazení pohledávek věřitelů včetně pohledávek vzniklých před zahájením insolvenčního řízení, přičemž v mezidobí od předložení žádosti soudu o schválení smlouvy o úvěru byl zjištěn úpadek dlužníka Sazka, a.s., nepřipadá podle prozatímního věřitelského výboru smlouvy o úvěru již v úvahu, neboť by to bylo v rozporu s insolvenčním zákonem," uvedl v usnesení z úterního výboru Novotný.

Prozatímní věřitelský výbor Sazky tvoří největší věřitelé firmy, a to společnost Moranda, firma Siderius, společnost KKCG Structured Finance, GTECH Corporation a Česká spořitelna.

Výbor také uvedl, že za svého předsedu zvolil advokáta Josefa Novotného, který zastupuje jednoho z věřitelů Sazky, společnost KKCG. Další jednání si naplánoval výbor na příští týden. Zároveň hodlají požádat insolvenčního správce, kterým byl jmenován Josef Cupka, o jeho účast na jednání výboru a informování o aktuální ekonomické situaci v Sazce.

Do Hušáka se opřel i Ječmínek

I rodinný přítel Hušáka, místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek, se dnes nelichotivě vyjádřil na adresu šéfa loteriní firmy. Podle něj za současným tristním stavem Sazky stojí právě Hušák a neměl by dále stát v čele jednání s věřiteli. Navíc zmíněná smlouva s firmou Gladiolus byla podle Ječmínka vyjednávána za zády představenstva a proti jeho rozhodnutí.

Šéf Sazky v reakci na tato slova vydal ve středu odpoledne prohlášení. ,,...nejsou pravdivá slova o tom, že mezi Sazkou  a Gladiolusem byly podepsány smlouvy. Pracovní verzi těchto smluv o úvěru a o spolupráci posuzovalo představenstvo Sazky tyto smlouvy byly následně precizovány tak, aby byly formálně i legislativně v pořádku, a finální verze byla přesně v souladu s insolvenčním zákonem poskytnuta jak předběžnému správci, tak insolvenčnímu soudci," napsal Hušák

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist