Kdo je Jaroslav Bureš?

Bývalý prezidentský kandidát ČSSD Jaroslav Bureš odešel z politiky v roce 2003 a později pracoval pro právní kancelář White & Case. Tam se z něho stal odborník na insolvenční právo. V roce 2006 jmenoval Klaus Bureše druhým místopředsedou Nejvyššího soudu, ale jeho tehdejší šéfka Iva Brožová se proti tomu vzbouřila a v roce 2007 jí dal Ústavní soud za pravdu. Bureš musel z Nejvyššího soudu odejít a tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) Bureše vzápětí instaloval do funkce místopředsedy Vrchního soudu v Praze.

Významní aktéři dění kolem krachující Sazky se v uplynulých dnech zaměřili na místopředsedu pražského vrchního soudu Jaroslava Bureše. V pondělí s Burešem mluvil Martin Ulčák, blízký spojenec šéfa Sazky Aleše Hušáka. Schůzka se podle informací HN uskutečnila v tenisovém areálu Hamr v pražských Záběhlicích. To pobouřilo největšího věřitele Sazky – skupinu PPF.

Vrchní soud v Praze nedávno zrušil rozhodnutí městského soudu, který poslal do loterijní společnosti předběžného insolvenčního správce. Bureš však jakékoli kontakty s Hušákovým týmem vylučuje. „Tenis hraju třikrát týdně, ale nikdy ne na Hamru,“ uvedl Bureš a zároveň popřel, že by se stýkal i přímo s Hušákem. „Naposledy jsem ho viděl, když jsem byl ještě členem vlády. To bylo někdy v letech 2002 nebo 2003,“ řekl. Ulčák včera nezvedal svůj mobilní telefon.

Schůzka? Žádný problém

Hušák ve schůzce se soudcem Burešem problém nevidí. „Jestli se někdo s někým někde sešel, to nevím. A i kdyby se sešli, tak nevím, co z toho vyvozovat. Neměli bychom snad podle tohoto úhlu pohledu zahnat politiky, soudce, policisty do nějaké ohrady nebo někam za hranice, aby se s nimi nikdo nemohl scházet?“ řekl Hušák HN.

Investiční skupina PPF vydala v pondělí odpoledne krátké tiskové prohlášení, v němž reagovala právě na Ulčákovu schůzku s Burešem. „Hušákovo vedení neváhá v těchto hodinách účelově vytvářet virtuální závazky Sazky, podle všeho v řádech miliard korun. Předpokládáme, že s pomocí takto vykonstruovaných dluhů chce manipulovat insolvenčním procesem v neprospěch skutečných věřitelů, tedy mimo jiné na úkor České spořitelny, mobilních operátorů, skupiny KKCG a PPF. Cílem je oslabit jejich pozici ve věřitelském výboru,“ oznámil mluvčí PPF Milan Tománek.

Podle informací HN panuje v PPF obava, že právě Bureš radí Hušákovi a jeho spojencům, jak mají takové virtuální závazky vytvářet, aby posílili svou roli v insolvenčním řízení. Tyto závazky mají být vytvářeny tak, že do již existujících smluv s některými jejími partnery jsou vkládány články o vysokých smluvních pokutách. To mají být miliardy zmíněné v tiskové zprávě PPF.

Hušák ale ve včerejším rozhovoru pro HN uvedl, že vliv ve věřitelském výboru získají jeho spojenci prostřednictvím pohledávky, již má vůči Sazce ČSTV, její největší současný akcionář.

Pohovor s Klausem

Ulčák není jediným významným člověkem, s nímž Bureš v uplynulých dnech o Sazce mluvil. Koncem týdne vstoupil do hry také prezident Václav Klaus, který si Bureše pozval, aby mu vysvětlil, že by od něho nebylo rozumné pomáhat Hušákovu táboru proti skupině vedené PPF. Schůzka se měla podle informací HN uskutečnit minulý pátek. Také to však Bureš popírá.

Hradního mluvčího Radima Ochvata se včera nepodařilo zastihnout, neboť byl s prezidentem na cestě do Argentiny.

Více o tajných schůzkách Hušákova týmu s Jaroslavem Burešem si přečtete ve čtvrtečním vydání Hospodářských novin.