Další snižování ratingů členských zemí eurozóny nelze vyloučit, protože nová opatření, která minulý týden ohlásila Evropské unie, nejsou dostatečná k vyřešení dluhové krize. Uvedla to ve čtvrtek mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service.

Představitelé EU minulý týden definitivně schválili vznik trvalého záchranného fondu eurozóny (ESM), který by měl od roku 2013 nahradit současný záchranný fond (EFSF). Půjčit bude moci až 500 miliard eur (přes 12 bilionů Kč).

Podle Moody's je ohlášený mechanismus pomoci založen na křehkém politickém konsensu. "V důsledku toho očekáváme, že mnozí členové EU se budou nadále potýkat s finančními problémy," uvedla agentura. Dodala, že pokud náklady na půjčky nadále porostou, může to vést k dalšímu snižování ratingů.

Agentura Moody's tento měsíc zhoršila úvěrový rating Španělska o jeden stupeň na Aa2, rating Portugalska o dva stupně na A3 a rating Řecka dokonce o tři stupně na B1.

S&P: Mění se pravidla - a to k horšímu

Že záchranný mechanismus ESM je faktorem, který zásadně mění pravidla hry, a to k horšímu, prohlásila už v úterý další mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's. Na změnu podle analytiků agentury doplatí držitelé komerčních dluhopisů, kteří nebudou v rovnocenném postavení jako ESM.

"Podle našeho názoru je to skutečně faktor, který zásadně mění pravidla hry," řekl k podmínkám vzniku ESM a dopadům na nejzadluženější země eurozóny analytik S&P Frank Gill. "Jsou zde naprosto nepochybné dopady na důvěryhodnost těchto zemí, které jsou do budoucna i nejpravděpodobnějšími klienty ESM," dodal.

Standard & Poor's v úterý také snížila hlavní rating Portugalska a Řecka, tedy dvou zemí, které jsou v rámci eurozóny považovány za problematické. Zatímco Řecko už mezinárodní finanční pomoc čerpá, Portugalsko nikoli. Řada analytiků se ale domnívá, že tak bude nakonec stejně muset učinit. S&P ke snížení ratingů sáhla právě v obavách, že existence mechanismu ESM by část investorů potenciálně mohla připravit o peníze.

"Myslíme si, že je to jasně nepříznivé pro držitele komerčních dluhopisů a jsme toho názoru, že to bude mít dopady na schopnost zemí obsluhovat své komerční dluhy," upozornila S&P.

Snížení ratingu Řecka a Portugalska mělo okamžitou odezvu na finančních trzích; výnos dluhopisů portugalské vlády se splatností dva roky se zvýšil na 7,699 procenta, což je od začátku fungování eura nový rekord. Podobně výnos desetiletých papírů vzrostl na 8,18 procenta, a dostal se tak rovněž na rekord. To jsou hodnoty, které jsou z ekonomického hlediska považovány za dlouhodobě neudržitelné.

Řecko je v očích investorů vnímáno ještě mnohem hůř než Portugalsko, především proto, že o pomoc už požádalo. Výnos dluhopisů řecké vlády se splatností dva roky po snížení ratingu vystřelil o deset bazických bodů na 15,46 procenta, což je zcela mimo ekonomickou realitu. Tento vývoj dává za pravdu těm analytikům, kteří tvrdí, že Řecko je na pomoci zcela závislé a jakmile ji nebude moci čerpat, bez ESM se neobejde.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist