Oživení amerického a světového hospodářství a další růst akciových trhů mohou ohrozit americké podniky. I přes razantní zvýšení firemních zisků v loňském roce totiž nahromaděnou hotovost neinvestují zpátky do ekonomiky, ale drží ji na svých účtech.
Podle údajů americké centrální banky (Fed) a banky Credit Suisse drží americké firmy dokonce nejvíce hotovosti za posledních 45 let - 2,5 bilionu dolarů (tedy asi 12tinásobek HDP Česka). Průměrný podíl prostředků držených na hotovostních účtech a v investicích, které lze na peníze okamžitě proměnit vzhledem k celkové hodnotě aktiv amerických společností, se dostal na 5,96 procenta. Úroveň, na které byl naposledy v polovině 60. let minulého století.
"Přetrvávající hromadění hotovosti namísto investic do nového vybavení a technologií není podporou pro dlouhodobý ekonomický růst," varoval Neal Soss, hlavní ekonom Credit Suisse.
Když podniky nerostou, nebudou podle něj rozhodně navyšovat stavy zaměstnanců. Vysoká nezaměstnanost je přitom největším současným trápením americké ekonomiky. Americké firmy šetří i přesto, že jejich firemní zisky vylétly loni podle nejnovějších údajů amerického ministerstva obchodu více než o pětinu - nejrychlejším tempem od roku 2004.
"Za normálních okolností by společnosti tuto hotovost investovaly do náboru nových zaměstnanců, výzkumu nebo akvizic, případně by peníze vrátily formou dividend akcionářům. V současnosti ale podniky žijí v nejistotě, mají strach činit zásadní investiční rozhodnutí," říká analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.Může za to podle něj to, že nikdo neví, co se stane, až americká centrální banka zpřísní svou měnovou politiku.
"Největší hrozbou je, že růst americké ekonomiky se razantně zpomalí poté, co do ní Fed přestane nalévat peníze," říká Hatlapatka. Politiku, v jejímž rámci napumpoval do ekonomiky od počátku krize přes dvě miliardy dolarů, by mohl Fed ukončit v červnu.
Peníze drží i české firmy
Množství hotovosti drží i české firmy. Podle údajů ČNB měly ke konci loňského roku na vkladech celkem 687 miliard korun. Nad 600 miliard se dostaly vklady českých firem před začátkem krize v roce 2007. Od té doby se drží vysoko nad touto částkou.
Podle analytika Patria Finance Davida Marka české firmy jednoduše nemají důvěru v ekonomické oživení. "Jsou opatrné a omezily své investice, to se zákonitě musí projevit i na růstu HDP," domnívá se.
Další vysvětlení podává Hatlapatka: "Domácí společnosti závisí ve velké míře na financování prostřednictvím bankovních úvěrů, a tento trh je stále zamrzlý. Firmy plánující expanzi se proto musely přizpůsobit a drží více hotovosti, aby měly peníze z vlastních zdrojů a nemusely se spoléhat na externí financování," říká. Podle Davida Marka se tyto problémy ale týkají především menších firem, ty větší získají úvěr bez problémů. Velké množství hotovosti drží i české domácnosti. Ke konci loňského roku tak stoupl i počet bankovek a mincí v oběhu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist