Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's reaguje snížením o jeden stupeň na známku BBB plus na zveřejnění zátěžových zkoušek. Ty ukázaly, že největším irským bankám chybí asi 24 miliard eur, zhruba 587 miliard Kč.

Plán konsolidace bankovního sektoru, který prosazuje irská vláda, podle S&P znamená zvýšené riziko pro držitele dluhopisů.

Výhled ratingu nicméně zůstává stabilní. Agentura by tak v dohledné době k žádné další úpravě ratingu sahat neměla.

Zátěžové zkoušky podle Standard & Poor's nepřinesly žádné velké překvapení, částka 24 miliard eur je ale na horní hranici pásma, s kterým analytici agentury počítali.

"Jsme toho názoru, že prudký propad nominálního hrubého domácího produktu Irska od roku 2008 už je u konce. Irská ekonomika má tudíž předpoklady k tomu, aby se začala zvolna zotavovat," uvedla agentura. K přesunu výhledu z negativního na stabilní podle ní pomohly právě výsledky zátěžových zkoušek.

"Vzhledem k otevřenosti, flexibilitě a konkurenční schopnosti irské ekonomiky se domníváme, že má lepší předpoklady k růstu než ekonomiky Portugalska a Řecka," poznamenal analytik S&P Frank Gill.

"Pokud by finanční systém od státu potřeboval další kapitálovou injekci, nebo pokud by irská vláda výrazně zaostávala v plnění ambiciózních fiskálních cílů, mohl by se objevit tlak na snížení ratingu," uzavřela svou zprávu S&P.

Portugalskou nad spekulativní propastí 

Snížení ratingu zažilo i Portugalsko. Agentura Fitch ho srazila o tři stupně na známku BBB minus. To je pouhý jeden stupeň nad spekulativním pásmem. Agentura se obává dopadů, které může mít politická krize na státní finance a schopnost země zajistit si vnější pomoc.

Finanční trhy krok agentury očekávaly. Fitch tak nyní hodnotí závazky Portugalska stejně jako její konkurent Standard & Poor's. Výhled ratingu zůstává negativní, takže jej agentura může v nejbližších měsících snížit ještě hlouběji.

Třetí z největších ratingových agentur, Moody's Investors Service, má pro závazky Portugalska známku A3. To je tři stupně nad známkou, kterou má pro Portugalsko Fitch a S&P.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru