Téměř rok po ropné havárii plošiny Deepwater Horizon chce britská ropná společnost BP znovu těžit v Mexickém zálivu. BP se podle britských médií měla dohodnout na znovuobnovení těžby s americkými regulátory. Sama společnost se ke zprávě Sunday Times odmítla vyjádřit.

Zákaz těžby v hlubokých vodách Mexického zálivu skončil už v říjnu, ale ropné společnosti musely prokázat větší bezpečnost svých vrtů a plošin. Regulátoři tak daly první povolení až začátkem března společnosti Noble Energy.

BP může těžit jen na stávajících vrtech

BP v Mexickém zálivu vlastní dvacítku ropných polí, ale nebude mít povolení k průzkumným vrtům a tudíž bude moct těžit jen na stávajících plošinách. Proto plánuje, že od července obnoví těžbu na deseti vrtech.

Za havárií ropné plošiny Deepwater Horizon, jejíž výbuch z 20. dubna způsobil největší únik ropy do moře v historii USA, byly "systémové" chyby několika společností, nejen BP. Firmy údajně porušovaly pravidla, aby ušetřily peníze. Tak příčiny nehody hodnotí zpráva vyšetřovací komise vytvořené americkým prezidentem Barackem Obamou. Ze zprávy také vyplývá, že za katastrofální únik ropy může závada pojistného ventilu, jehož čerpadlo se zaseklo. Katastrofě se podle vyšetřovatelů dalo zabránit, pokud by byla dodržena stanovená pravidla bezpečnosti.

Při havárii uniklo za tři měsíce do moře více než 800 milionů litrů ropy, které vytvořily skvrnu dlouhou 200 kilometrů a širokou sto kilometrů. Ta následně zasáhla pobřeží států Louisiana, Alabama, Mississippi a Florida.

Desetitisíce lidí se nedočkají odškodnění

BP v současnosti odškodňuje obyvatele pobřeží a tvrdí, že už zaplatila asi 19 miliard dolarů. Stále ještě není ukončeno přes sto tisíc žádostí, z velké části proto, že lidé nemají dostatek důkazů, že za jejich škody může havárie. Podle soudce Kena Feinberga, který na vyplácení odškodnění dohlíží, je nedostatečně podloženo až 80 procent zbývajících případů.

Co se nevyplatí z dvacetimiliardového balíku, který po dohodě s vládou BP vytvořila právě na odškodnění, se vrátí zpět do těžařské firmy.

Ruští miliardáři se snaží vyšachovat BP

Od loňské havárie se BP snaží najít nová území k těžbě, jako například v Indii. Plánovala také průzkumné operace v Arktidě společně s ruskou státní těžební společností Rosněft. Skupina ruských oligarchů však před dvěma týdny projekt zablokovala. Ruští miliardáři chtějí BP vyšachovat ze hry a těžit s Rosněftí sami, spor nadále probíhá.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist