Jihu Německa hrozí kvůli nynější odstávce osmi německých jaderných elektráren takzvaný blackout a elektřinu musí dovážet ze sousední České republiky a Francie. Pondělnímu vydání listu Die Welt to řekl Fritz Vahrenholt, šéf společnosti Innogy, která je dceřinou firmou německého energetického koncernu RWE pro projekty energie z obnovitelných zdrojů.
V jihoněmeckých spolkových zemích Bavorsku a Bádensku-Württembersku přestala v rámci vládního tříměsíčního moratoria, uvaleného na nejstarší atomové elektrárny v zemi, fungovat tři zařízení. Podle Vahrenholta se tam už tak chronický výrobní deficit elektřiny ještě zhoršil.
"Blackoutu v současnosti brání jen to, že od 17. března den po dni dochází k silnému dovozu z Francie až 3000 megawattů a z Česka až 2000 megawattů elektřiny denně," tvrdí manažer. "Vedení odtamtud jsou nyní vytížená na maximální výkon," dodal. Kvůli nedobudovaným přenosovým sítím totiž prý není možné na jih Německa dodávat proud ze severu země, ale musí se dovážet od sousedů.
Marek Hatlapatka: Rostoucí cena elektřiny zvýší ČEZu tržby až o 3 miliardy korun - čtěte ZDE
Křetínský: Situace v Japonsku nás netěší, ale vydělali jsme na ní přes čtvrt miliardy - čtěte ZDE
Vahrenholt to uvedl v rozhovoru, v němž varoval před rychlým odklonem od jaderné energetiky, po němž nyní v Německu volá většina veřejnosti a řada politiků. V magazínu Euro v této souvislosti poznamenal, že významná část tohoto energetického importu pravděpodobně pochází z jaderných elektráren. Narážel na to, že Francie z nich získává asi tři čtvrtiny elektřiny a Česko zhruba třetinu.
"Francouzské a české energetické koncerny vydělávají nyní díky německému moratoriu hezké peníze," neodpustil si uštěpačnou poznámku bulvární deník Bild.
Německý list Leipziger Volkszeitung v pátek napsal, že se vládní koalice na trvalém uzavření osmi ze 17 německých jaderných reaktorů "v zásadě dohodla" . Podle mluvčího vlády však ještě rozhodnutí nepadlo. Odklon Německa od jaderné energie přispívá k růstu cen elektřiny na evropském trhu.
Návrh na zpřísnění bezpečnostních norem podle zdroje listu Leipziger Volkszeitung zajistí trvalé uzavření sedmi nejstarších německých jaderných elektráren i problémové severoněmecké jaderné elektrárny Krümmel.
Německo se již minulý měsíc v reakci na jadernou krizi v Japonsku rozhodlo provoz sedmi nejstarších jaderných elektráren na tři měsíce přerušit. Jsou to elektrárny Neckarwestheim I, Philippsburg I, Biblis A a B, Isar I, Unterweser a Brunsbüttel. Dohromady mají výkon 7419 MW, což by odpovídalo výkonu téměř čtyř Temelínů.
RWE v pátek uvedla, že podala žalobu proti rozhodnutí o tříměsíční odstávce elektrárny Biblis A. Podle RWE neexistují pro odstávku žádné právní podklady.
Cena elektřiny na německé burze za poslední tři týdny stoupla o 13 procent.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist