Agentura Moody´s v úterý opět úřadovala. Po snížení ratingu Portugalska se zaměřila i na stále problémový bankovní systém v Maďarsku. Podle agentury u některých bank dochází ke zhoršování kvality aktiv, negativně na ně působí i stále špatný vývoj v oblasti komerčních nemovitostí a agenturu dále znepokojuje klesající čistý zisk celého bankovního sektoru v důsledku zavedení bankovní daně.
Rating snížen sedmi bankám
Moody´s se tak na základě těchto faktů rozhodla snížit rating finanční síly (BFSR) pěti bankám – K&H Bank, Budapest Bank, FHB Mortgage Bank, MKB Bank a také Erste Bank Hungary patřící do rakouské bankovní skupiny, která vlastní Českou spořitelnu.
Dvěma dalším ústavům – OTP Bank a OTP Mortgage Bank – zhoršila hodnocení vkladů v domácí měně. U OTP Bank došlo i k poklesu ratingu úvěrů v cizí měně. Hlavní rating této banky ale agentura ponechala na známce D+ se stabilním výhledem.
"Hodně dlužníků, hlavně v retailu, není dostatečně zajištěno proti měnovým výkyvům u půjček v zahraničních měnách. A jsou zde významné signály, že dojde k oslabení maďarského forintu," vysvětlil analytik Moody´s Simone Zapa.
Dlužníci by tak mohli mít problémy s budoucím splácením půjček.
Erste Bank se v Maďarsku nedaří
Snížení klíčového ratingu finanční síly se tedy dotklo i maďarské Erste Bank, která patří do stejné skupiny jako Česká spořitelna. Toto hodnocení jí Moody´s snížila ze stupně D na D-.
Podle Moody´s toto nové hodnocení odráží rychlé zhoršování portfolia úvěrů, u nichž hrozí riziko nesplácení, a také výrazný tlak na ziskovost banky způsobovaný potřebou držet větší rezervy a dodatečnými výdaji na zvláštní bankovní daň, jejíž výše dosáhla 17 % příjmů banky před započtením rezerv.
Vzhledem k obtížným podmínkám pro fungování, které momentálně v Maďarsku panují, hodnotí Moody´s výhled u hlavního ratingu BFSR negativně. Výhled u ostatních ratingů je stabilní, jelikož agentura očekává, že Erste Hungary podpoří její rakouská matka.
Erste má v Maďarsku jednu z největších sítí poboček. Loňský rok ale pro ni nebyl příliš úspěšný, když na její ziskovost dolehl nárůst nákladů na riziko a také nová bankovní daň.
Vláda chce dlužníky podpořit
Vláda se vzhledem ke špatné situaci v bankovním sektoru rozhoduje, jak by mu mohla pomoct. Uvažuje o dotování hypoték v cizích měnách. To by mohlo Maďarsko přijít až na 60 miliard forintů.
Objevily se i spekulace, že by mohla pomoct fixace kurzu forintu na švýcarský frank. Hodně dlužníků si totiž otevřelo úvěry ve švýcarské měně. Vláda ale tuto možnost popřela.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist