Islanďané v sobotním referendu odmítli vládou sjednanou dohodu, podle které měla země zaplatit Británii a Nizozemsku pět miliard dolarů (84 miliard Kč) jako náhradu za ztracené vklady u islandské internetové banky Icesave. Otázka odškodnění tak zřejmě bude muset být vyřešena soudní cestou. Informovaly o tom v neděli agentury AP a Reuters.
Islandská premiérka Jóhanna Sigurdardóttirová varovala, že odmítnutí dohody by mohlo vést k ekonomickému a politickému chaosu v zemi. "Byla zvolena nejhorší možnost. Hlasování rozdělilo národ na dvě části," upozornila. Po sečtení zhruba 90 procent hlasů bylo proti dohodě 59,1 procenta hlasujících, napsala agentura AP.
Premiérka uvedla, že otázku odškodnění nyní bude řešit evropský obchodní soud. Ten by mohl stanovit přísnější podmínky odškodnění, než zahrnovala dohoda odmítnutá v referendu.
Poškozené odškodnily jejich vlády
Icesave patřila společnosti Landsbanki, tedy jedné ze tří velkých islandských bank, které v roce 2008 zkrachovaly. Peníze v Icesave měli uloženy také Britové a Nizozemci. Asi 400 000 poškozených klientů ztracené vklady vyplatily jejich vlády, které pak začaly peníze vymáhat od Islandu.
Představitelé Británie a Nizozemska označili výsledek referenda za zklamání. "Čas pro jednání vypršel," řekl nizozemský ministr financí Jan Kees De Jager. "Island má stále povinnost splatit nám peníze. Nyní je to případ pro soudy," dodal.
Se soudem nyní počítá rovněž první náměstek britského ministra financí Danny Alexander.
"Máme povinnost získat tyto peníze zpátky. Budeme o to usilovat, dokud se nám to nepodaří," řekl Alexander v rozhovoru pro BBC. "Naše země je v obtížné finanční situaci a tyto peníze by pomohly," dodal.
Vyřešení sporu o Icesave se považuje za nezbytný krok ke zlepšení islandské pozice v jednáních o vstupu do Evropské unie a k oživení nadále slabé ekonomiky. Vyřešení sporu je také podmínkou obnovení islandského přístupu na mezinárodní kapitálové trhy.
Referendum muselo být uspořádáno poté, co islandský prezident Ólafur Grímsson v únoru odmítl dohodu o odškodnění podepsat. Prezident tak odmítl podpis dohody již podruhé. Islanďané v prvním referendu loni v březnu dohodu drtivou většinou hlasů odmítli a vláda musela sjednat méně nevýhodnou smlouvu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist