České benzinové pumpy na dálnicích dopadly v namátkovém testu rakouského autoklubu ÖAMTC nejlépe v Evropské unii. Inspektoři klubu navštívili v evropských zemích celkem 77 čerpadel a žádné z nich nedostalo známku "výtečně", avšak v kategorii "velmi dobře" se na první příčce umístila pumpa Kozlov-Černá studánka na české dálnici D1. Také další dvě testovaná dálniční čerpadla v Česku skončila v první desítce, uvádí na svých stránkách ÖAMTC.
"Celkově je nápadné, že v hodnocení dominují čerpadla ve východní Evropě, zejména v Česku," komentuje výsledky agentura APA. Na prvních pět míst test řadí dvě pumpy v Česku, dvě ve Slovinsku a jednu v Chorvatsku.
Nablýskané toalety
Na vítězné pumpě Kozlov-Černá studánka inspektoři ocenili téměř vše, počínaje včas umístěným poutačem se značkou pumpy a cenou paliv, přes perfektní stav všech zařízení až po vyblýskané toalety. Obchod čerpadla má bohatou nabídku zboží za "velmi výhodné ceny", k tomu plně bezbariérový přístup.
"S takovými hodnotami nedokázala ostatní testovaná čerpadla udržet krok," uvádí zpráva. Vítězné pumpě vytýká jen "průměrnou čistotu" sedátek na záchodových mísách a neexistenci cedule informující o vzdálenosti k další pumpě.
V Česku byly testovány celkem čtyři pumpy, kromě kozlovské to byly Kladruby jih na D5, Brno-Starý Lískovec na D1 a Nupaky jih na D1.
Vyhněte se De Buunderkampu
Nejhorší, přímo odpudivou pumpu rakouští testující našli v Nizozemsku u De Buunderkampu na dálnici A12 mezi Utrechtem a Arnhemem. Čerpací stojany pro osobní auta a kamiony nejsou odděleny, nabídka zboží v obchodě nedostatečná, toaleta pro vozíčkáře žádná. Celkově sanitární zařízení vypadá dezolátně, jeho hygienická hodnota je ve stavu spíše ohrožujícím zdraví. "Dobrovolně zastavit u takové pumpy musí být pro každého motoristu zlým snem," napsali autoři testu.
Rakouské čerpací stanice se umístily v lepším středu se třemi "velmi dobře", třemi "dostatečně" a jednou "nedostatečně". Nejhůře z nich dopadlo čerpadlo Schöneberg West na Brennerské dálnici A13 vedoucí do Itálie. Nejlépe naproti tomu čerpadlo Ansfelden Süd na Západní dálnici A1 u Lince. Vjezdy a výjezdy z rakouských čerpadel však vykazují řadu nedostatků.
V ostatní Evropě převládá podle testu průměr, bez negativních výstřelků, ale i bez kladných překvapení. Objevují se nedostatky typu "vzduch pouze za 50 eurocentů", poplatky za záchody, předražený benzin, neuklizené toalety či neupravený personál. "Žádný řidič netouží něco takového zažít, a přesto se to stává," uzavírá test.
ÖAMTC uskutečnil test v 11 zemích za spolupráce 18 místních partnerských organizací. V Německu bylo testováno 12 čerpadel, ve Švýcarsku a Itálii po devíti, ve Francii a Španělsku po osmi. V "malých" zemích jako Belgie, Česko, Slovinsko a Chorvatsko po čtyřech.
Každý inspektor postupoval podle jednotného hodnotícího systému s 80 body v osmi oblastech jako bezpečnost a přehlednost příjezdu a odjezdu, vlastní čerpání, shop, sanitární zařízení, hygiena a ceny. K porovnání cen byl sestaven jednotný nákupní koš. Všechny výsledky byly fotograficky zdokumentovány, inspektoři vystupovali v utajení jako běžní zákazníci.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist