Evropská komise dnes kvůli kartelovým dohodám dala společnostem Unilever a Procter & Gamble pokutu 315,2 milionu eur (7,7 miliardy korun). Firma Henkel, která se na kartelu podílela, pokutě unikla, neboť na dohody upozornila.

Společnosti se domlouvaly na cenách pracích přípravků v osmi západoevropských a jihoevropských zemích, například v Německu či ve Francii. Kartel trval podle Evropské komise, která v EU dohlíží na dodržování unijních pravidel, tři roky.

Procter & Gamble zaplatí 211,2 milionu eur, Unilever 104 milionů eur. Obě firmy se k dohodám, které jsou v EU zakázané, přiznaly. Komise jim na základě toho snížila pokutu o deset procent. Komise podezření z kartelu vyšetřovala pod krycím názvem Purity (čistota).

Firmy zatím mlčí

Zástupci Procter & Gamble uvedli, že firmu i některé její konkurenty v Evropě vyšetřovaly antimonopolní orgány, a to delší dobu. Není to ale nic nového, firma o tom v posledních asi třech letech pravidelně informovala v každé čtvrtletní zprávě o hospodaření.

Firmám, které jsou usvědčeny z porušení antimonopolních zákonů, může Evropská komise udělit pokutu až do deseti procent jejich ročního obratu.

Rozhodnutí, které nyní komise učinila, bude už čtvrtým, při němž použije řízení o vyrovnání. Loni už EK stejným způsobem řešila kartel mezi výrobci čipů, na trhu nákladní letecké dopravy a mezi výrobci krmiv.

Úředníci se o firmy zajímají déle

Britsko-nizozemská společnost Unilever je dominantní silou na trhu čisticích prostředků a vlastní například značky Omo nebo Surf. Jedničkou na trhu pracích prášků je americký Procter & Gamble. Německý Henkel má na trhu například prací prášek Persil.

Antimonopolní orgány Evropské unie provedly ve všech třech uvedených firmách razii už v červnu 2008, kdy pojaly podezření ze společného postupu při stanovování cen. Informace získávaly také od jiné americké společnosti, Sara Lee.

Za posledních pět let do roku 2010 Evropská komise udělila za kartely v nejrůznějších odvětvích pokuty v celkové výši téměř 12 miliard eur (zhruba 293 miliard Kč).

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru