Počítačový průmysl letos těží z nečekaného oživení, které je patrné i na výdajích firem ve vyspělých zemích do informační technologie a pokračující rychlý růst na rozvíjejících se trzích. Potvrzují to i výsledky IBM a Intelu, předních firem oboru, které byly zveřejněny v noci z úterý na středu.
Čistý zisk amerického technologického gigantu IBM se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšil o deset procent na 2,86 miliardy dolarů (48 miliard Kč). Překonal tak očekávání analytiků. Výsledky byly podpořeny slabším kurzem dolaru, silným výkonem hardwarové divize i oživení poptávky.
Analytik Bob Djurdjevic ze společnosti Annex Research označil celkové výsledky IBM za "výrazně lepší, než se očekávalo". Investory by podle něj mělo uklidnit, že dopady březnového zemětřesení v Japonsku na aktivity IBM byly minimální.
Čtvrtletní tržby společnosti stouply o osm procent na 24,6 miliardy dolarů. Firma rovněž zvýšila odhad celoročního provozního zisku o procento. Akcie IBM nicméně oslabily, a to zřejmě v reakci na pokles nových zakázek v divizi služeb.
Finanční ředitel Mark Loughridge upozornil, že tento pokles je vzhledem k silnému čtvrtému čtvrtletí přirozený. Společnost IBM v uplynulém desetiletí přesunula svou pozornost od počítačového hardwaru ke službám a softwaru. Své produkty prodává především podnikům a velkým organizacím a je považována za dobrý ukazatel zdraví celosvětového technologického sektoru.
Raduje se i Intel
Dobré výsledky hlásí i největší světový výrobce čipů Intel. Ten zvýšil v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 29 procent na 3,16 miliardy dolarů (53 miliard Kč). Tržby společnosti stouply o čtvrtinu na 12,8 miliardy dolarů. Překonaly tak očekávání analytiků, kteří je odhadovali na 11,6 miliardy dolarů. Firma předpověděla, že ve druhém čtvrtletí se tržby budou pohybovat od 12,3 do 13,3 miliardy dolarů.
Nárůst tržeb zmírnil obavy z toho, že na sektor čipů pro osobní počítače bude mít negativní vliv rostoucí popularita chytrých telefonů a tabletů. Celosvětový prodej osobních počítačů se v prvním čtvrtletí podle výzkumné společnosti Gartner meziročně snížil o 1,1 procenta na 84,3 milionu kusů. Zaznamenal tak první pokles od roku 2009.
Finanční ředitel Intelu Stacy Smith uvedl, že na výrobu firmy nemají dopad problémy s dodávkami součástek, které způsobilo březnové zemětřesení v Japonsku. "Nevidíme nic, co by omezovalo naši schopnost vyrábět podle poptávky," dodal.
Firma podobně jako celé odvětví těžila z pokračující podnikové poptávky po nových počítačích.
Znamená oživení v IT konec recese?
Nárůst firemních výdajů do IT, z kterých těžily oba výrobci, je dobrým ukazatelem ekonomického oživení a někdy s epoužívá jako indikátor síly ekonomického zotavení.
Důkazem je zvyšující se koncentrace výdajů do IT ve velkých, centralizovaných datových centrech jako důsledek toho, že podniky využívají internetové aplikace a služby, posilují koncept tzv. "cloudu", a sdílí se spotřebiteli čím dál více informací prostřednictvím webu.
"Jsme svědky expanze zařízení, která jsou připojena k internetu," citoval list Financial Times generálního ředitele Intelu Paula Otellinho.
Výsledky obouo technologických forem se podepsaly i na vývoji japonských akcií, které ve středu výrazně posílily po předchozích třech poklesech za sebou. Hlavní index tokijské burzy Nikkei stoupl o 1,8 procenta na 9606,82 bodu. Analytik Keniči Hirano ze společnosti Tachibana Securities upozornil, že pro další vývoj na trhu budou klíčové blížící se zprávy o hospodářských výsledcích japonských firem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist