Cena kávy arabica dnes na trhu překonala hranici tří dolarů za libru (0,45 kg) a ocitla se nejvýše za 34 let. K růstu ceny přispívá pokles dolaru a nedostatek vysoce kvalitních bobů.

Zatím je sice dost zásob kávových bobů pro uspokojení poptávky na skladech, investoři ale teď reagují na hroší sklizeň v Kolumbii, kde se urodilo mnoho bobů, které jsou velikostně podprůměrné. Kolumbie je přitom klíčovým dodavatelem této komodity.

,,Čím dál více investorů vidí kafe jako dlouhodobou investici, nabídka producentů je totiž limitovaná a stále se to zhoršuje," myslí si makléřská firma Sucden Financial.

Cena kávy typu arabica na burze ICE dnes pozdě odpoledne stoupla o 2,6 procenta na 3,02 dolaru (50 Kč) za libru. Podle analytiků bude mít cena kávy vzhledem k historickým údajům nadále vzestupnou tendenci.

,,Navíc současné růsty mohou pokračovat až k 3,29 dolaru za libru," doplnila makléřská firma.

kafe

Káva typu arabica tvoří zhruba čtvrtinu celkové produkce kávy. Je to káva vyšší kvality s menším obsahem kofeinu a širokým spektrem delikátních chutí a vůní. Pěstuje se ve vyšších nadmořských výškách.

Kakao není vyjímkou

Současné nákupní horečka na trzích se projevila i na ceně kakaa. Ta sice v posledních týdnech klesla kvůli ukončení občanské války v Pobřeží Slonoviny, teď se ale zase vydala na sever. Investoři čekají hlavně na zprávy o obnovení dodávek této komodity, které se opět odkládají.

 

Cena červencových dodávek kakaa na burze ICE se tak ve středu během dne zvedla o 38 dolarů na 3 105 dolarů za tunu této komodity. To je více než 1 procentní mezidenní růst.

 

První dodávky kakaa by měly opustit břehy této africké země snad během několika dnů, s plným obnovením dodávek se ale ještě v tomto měsíci nedá počítat.