Světové ceny ropy ve středu výrazně rostly a severomořská ropa Brent se vyhoupla nad 124 dolarů za barel. Ropný trh nejprve čerpal podporu z dalšího poklesu kurzu dolaru a výrazného vzestupu na akciových trzích. Jeho růst pak akceleroval po zprávě o nečekaném poklesu ropných zásob na americkém trhu.

Cena Brentu ke konci středečního obchodování stoupla o téměř tři dolary až na 124,23 dolaru za barel a dostala se tři dolary od maxima za 32 měsíců nad 127 dolarů z 11.dubna.

V úterý přitom Brent poprvé za dva týdny dočasně klesl pod 120 dolarů za barel. Americká ropa WTI posílila o více než tři dolary na závěrečných 111,45 dolaru za barel.

Středeční údaje vládního Úřadu pro energetické informace ukázaly, že komerční zásoby ropy v USA minulý týden klesly o 2,2 milionu barelů, třebaže analytici čekali v průměru naopak jejich další zvýšení o 1,1 milionu barelů. Klesly rovněž zásoby benzinu a dalších ropných produktů.

"Zásoby ropy klesly poprvé za delší dobu, což trh překvapilo," komentoval to agentuře Reuters analytik Mike Zarembski z chicagské firmy OptionsXpress. Prezident firmy Oil Outlooks Carl Larry však poukázal na výrazný pokles ropného dovozu, což naznačuje, že ropa je už natolik drahá, že rafinerie omezují její nákupy.

Ropu nadále podporoval slabý kurz dolaru, který vůči euru klesl na nové minimum za 15 měsíců, a růst cen zlata nad 1500 dolarů za troyskou unci.

Příznivě působilo i silné oživení na akciovém trhu, kde americký Dow Jonesův index získával v polovině obchodování zhruba 1,5 procenta. Trhy po propadu ze začátku týdne znovu nabírají optimistickou náladu ohledně vývoje ekonomiky.

 

Závěrečné ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent červen 124,23 121,33
New York - Nymex WTI květen 111,45 108,28
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru