Ve věku 81 let zemřel v noci na neděli bývalý šéf japonského koncernu Sony Norio Ohga. Muž, který se mimo jiné zasloužil o rozmach a současnou podobu kompaktních CD disků.

Příčinou jeho smrti bylo selhání organismu. Oznámilo to vedení společnosti Sony.

Ohga patřil mezi technické vizionáře, bez něj by firma Sony nebyla taková, jak ji dnes svět zná. Nejvyšším šéfem Sony byl od roku 1982 do roku 1995.

Podle nynějšího šéfa firmy Howarda Stringera to byl Ohga, kdo z výrobce elektroniky udělal digitální multimediální konglomerát, který se vedle audiovizuální techniky rozkročil do hudebního a filmového průmyslu a do průmyslu pro volný čas.

Vedle vývoje formátu CD Ohga vedl jednání mezi Sony a společností CBS v roce 1968, které vyústilo ve zrod společnosti CBS/Sony Records, z níž se později stala firma Sony Music Entertainment.

Jeho rozhodnutí koupit filmovou společnost Columbia Pictures v roce 1989 pak ze Sony definitivně udělalo nepřehlédnutelného hráče v odvětví průmyslu využívání volného času.

Ohga také nakreslil logo Sony a podílel se na tržním úspěchu konzole PlayStation.

Ohga kdysi studoval muzikologii. Hudba byla jeho velikou vášní. Když se v roce 2000 v Berlíně otevíralo Sony-centrum, Ohga na slavnostním ceremoniálu dirigoval Beethovenovu devátou symfonii v provedení berlínských filharmoniků.

Související