Aby se Česká republika vyhnula blackoutu, připravuje stát možnost omezit odběr elektřiny z obnovitelných zdrojů. V případě přetížení přenosové sítě tak budou sluneční a větrné elektrárny dodávat méně a nedostanou v tomto případě žádnou náhradu.

Změnu energetického zákona, která to umožní, má projednat sněmovna. Navrhlo ji ministerstvo průmyslu a obchodu.

Kvůli výraznému nárůstu solárních elektráren v minulém roce se totiž prudce zvýšil podíl nestabilních zdrojů energie. Tedy hlavně energie závislé na slunečním svitu. Řídit "provoz" elektřiny v tuzemské síti je proto nyní výrazně složitější a riziko blackoutu vyšší.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se