Největší český výrobce nealkoholických nápojů Kofola oznámil významnou akvizici. Firma kupuje výrobce známého energetického nápoje Semtex - firmu Pinelli. Kolik za 100% podíl Kofola zaplatí, ale firma na úterní tiskové konferenci nezveřejnila.

"Provedená akvizice plně zapadá do naší strategie. Značky společnosti Pinelli jsou na trhu úspěšné, mají bohatou historii a vhodně rozšíří naše portfolio. V neposlední řadě se jedná o zdravou společnost," uvedl generální ředitel Kofoly Jaroslav Barták.

,,Akvizice představuje příležitost pro další růst Kofoly," sdělil pak na konferenci člen představenstva Kofoly Jiří Vlasák, který je ve firmě pověřený řízením tohoto projektu. Stal se tak i jednatelem koupeného výrobce Pinelli.

Kofola i Pinelli se potýkají s poklesem tržeb

Pro Kofolu je to zajímavý obchod. Podle čísel zveřejněných na konferenci drží Pinelli v tuzemsku 10% podíl v segmentu energetických nápojů. A tyto nápoje mají v Česku velký potenciál. Roční spotřeba v Česku se totiž pohybuje na dvou litrech na osobu.

Semtex je od roku 1995 nejznámější značkou české firmy Pinelli, kterou vlastní podnikatelé Milan Vlk a Stanislav Hruška. Do jejího portfolia dále patří nápoje jako Erectus nerbo Green Tea. Firmě se ale v poslední době nedaří. V roce 2007 vykázala Pinelli zisk ve výši 39 milionů korun, předloni už ale byla ve ztrátě 6 milionů.

Ani Kofole se ale v posledních letech nedaří. Ta je součástí stejnojmenné skupiny sídlící v Polsku. Loni se ji meziročně propadly tržby o téměř pětinu na 7,85 miliardy korun. Zisk se pak firmě propadl o téměř 400 milionů na 88 milionů korun. Firmu negativně ovlivňují hlavně vysoké ceny cukru a ovocných koncentrátů.

Skupina působí kromě Polska a Česka také v Rusku a na Slovensku. Mezi hlavní značky Kofoly pak patří Kofola, Hoop Cola, Jupík, Aqua, Rajec, Top Topic, RC Cola, Citrocola nebo Snipp.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru