Zaměstnavatelé mívají k milostným vztahům na pracovišti různý přístup. Někde je plně tolerují, například v Německu, Holandsku a severských zemích. Věří, že osobnější vztahy utužují mezilidské vztahy a usnadňují komunikaci. V jiných zemích je potírají jako neprofesionální chování a omezují (například v USA).

Jednoznačně zakázány jsou v Japonsku, kde je zákaz sexuálních vztahů na pracovišti v mnoha firmách součástí pracovní smlouvy. Jde především o ochranu podřízených před sexuálním obtěžováním nebo případným negativním dohrám na pracovišti. Zprvu zvýšený pracovní výkon může totiž vystřídat neschopnost rozhádaných partnerů spolu dále spolupracovat. Některé firmy mají dokonce vlastní směrnice, které striktně zakazují jakékoli citové vazby v týmu.

Pravidla pro vztah

Britská společnost Acas, která se zabývá vztahy na pracovišti, připomíná pravidla, kterými by se měla řídit láska na pracovišti.

1. Dobře si rozmyslete, zda vám vztah na pracovišti stojí zato.

2. Zvažte případná rizika v týmu.

3. Nový vztah na pracovišti zveřejňujte s rozmyslem.

4. Nesvěřujte se zbytečně s podrobnostmi vztahu kolegům.

5. S partnerem se chovejte k sobě navzájem kolegiálně. Zůstaňte součástí šíršího týmu.

6. Intimnosti si nechejte na doma.

7. Pokud zjistíte, že situace na pracovišti je neúnosná, jeden by měl odejít.

8. Investovat a riskovat by měli zhruba oba stejně.

9. Vyčleňte si s partnerem alespoň jeden den, kdy se nebudete bavit o práci.

10. Přestože jste zamilovaní, zaberte a nepřestávejte pracovat.

Výzkum sexuálního chování na pracovišti provedla na počátku letošního roku společnost STEM/MARK a na výzkumu se podílel i známý sexuolog Petr Weis. Vztah na pracovišti v Česku přiznává 33,5 % mužů a téměř 30 % žen. Nejčastěji jde o milostný vztah mezi kolegy, následuje románek s nadřízeným nebo totéž v opačném gardu. K flirtování se pak přiznalo celých 94 procent zaměstnanců.

Psychologové poukazují na to, že na pracovišti lidé často stráví více času než doma. Proto je logické, že ve smíšených skupinách snadněji vzniká flirt i partnerská láska.

Zákazy nepomohou

"Osobně si myslím, že snaha zvládnout milostné vztahy formou zákazů nebo příkazů zaměstnavatele vede spíš ke zhoršení situace. Řešení 'shora' je optimální pouze ve chvíli, kdy situace kolem vztahu ovlivní pracovní výkon týmu. I pak by měl být zákrok rychlý a jednoznačný, co nejméně zasahující do soukromí aktérů a vedený po manažerské linii," myslí si psycholog Jan Gruber. "Jinak se dostaneme blízko honů na čarodějnice a 'soudružskému' regulování chování. Popřípadě nám začne z dáli kynout 'Velký bratr'," dodává.

"Pokud jako zaměstnanec upadnete do nějaké z pastí milostných vztahů na pracovišti, vězte, že jsou odborníci, kteří vám mohou podat pomocnou ruku. Profesionálové zabývající se harassmentem (sexuálním obtěžováním) či mobbingem (šikanou na pracovišti) jsou připraveni vás podpořit při hledání vašeho osobního řešení situace," říká psycholog.

Při opakovaných výzkumech polovina lidí uvádí, že jim nevadí mít partnera z práce. Třetina lidí raději odejde jinam, nebo požádá o přestup na jiné oddělení. Nejde jen o dvojici, ale hlavně pracovní tým, který může obtěžovat okázalé projevování citů, tiché spiklenectví nebo protekcionářství. Zátěžovou situací pro pracovní výkon je pak rozchod. Bolí, i když expartnera nevidíte, natož, když o něj zakopáváte i v zaměstnání na každém kroku. Pokud neunesete rozchod, nové telefonáty a schůzky bývalého partnera, čeká vás denně osmihodinové peklo v práci.

"Nepochybuji o tom, že do milostných vztahů na pracovišti budou lidé dále vstupovat.  I když 'co je v domě, není pro mě' všeobecně platí. Jsme ale jenom lidí. Rádi vyzkoušíme, co nás láká. A možná z toho může být i manželství," doplňuje Gruber.

Debata: Vadilo by vám mít partnera z práce? Nebo byste v případě vztahu raději odešli pracovat jinam? Měli by čeští zaměstnavatelé milostné vztahy plně tolerovat ( jako například v Německu), nebo by je měli potírat jako neprofesionální chování (podobně jako v USA)? Jaké jsou vaše zkušenosti? Podělte se o ně a napiště nám i svůj názor.


Pavel, Ostrava

Hezky vecer, pracovali jsme spolu s partnerkou spolecne 6 let a 4 roky spolu i bydleli. Takze sdileni kancelare i loze. Moji rodice se taky poznali v praci a brzy oslavi 5o-te vyroci svatby... V USA jsou schopni hnat kluka v materske skolce k soudu, protoze dal pusu spoluzacce. My jsme museli jist zizaly aby nam ji holky daly :D V materske skolce jsem se i poprve zamiloval - pod zvedavou kontrolou rodicu a posklebovani spoluzaku samozrejme. Zakazovani nema naprosto zadny smysl a prinasi spise opacny efekt - zakazane ovoce totiz nejvice chutna...


Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist