V souvislosti s úplným otevřením německého pracovního trhu od 1. května eviduje Ústřední svaz německých řemesel (ZDH) velký zájem mladých Čechů a Poláků o vyučení v Německu.

"Dostáváme tak 60 dotazů denně, a to už několik měsíců, ne jen poslední dny," přiblížil zájem Čechů a Poláků mluvčí ZDH Alexander Legowski. Svaz proto zřídil své internetové stránky s důležitými informacemi i v češtině a v polštině. Do dubna pro ně platilo omezení pro uchazeče z nových členských zemí Evropské unie.

Generální tajemník ZDH Holger Schwannecke doufá, že příchod učňů ze zahraničí alespoň částečně zacelí nedostatek německých zájemců o řemeslnické obory.

V Německu funguje takzvaný duální systém, kdy je výuka učňů spojena s prací v konkrétní firmě. Ta mladému aspirantovi na výuční list dává plat a hradí i náklady na výuku. Zájem o učňovské profese mezi Němci ale v posledních letech upadá, a to hlavně na bývalém komunistickém východě země, kde podle ZDH zůstalo v posledních dvou letech neobsazeno okolo 5000 míst pro řemeslnické učně. V celém Německu pak bylo volných zhruba 18.000 učňovských pozic.

Velkou šanci na zlepšení tohoto stavu vidí svaz v otevření německých hranic pro zájemce o práci z osmi států střední a východní Evropy, které vstoupily do EU v roce 2004 a vůči nimž Berlín uplatnil sedmileté přechodné období, během něhož omezoval jejich přístup na svůj pracovní trh.

O vyučení v Německu mají zájem i Poláci a Španělé

Podle Schwanneckeho jsou už nyní německé profesní komory i ZDH "zavaleny" dotazy na možnosti vyučení především z Polska a Česka. Velká poptávka je prý také ze Španělska, které drží neslavný primát nejvyšší nezaměstnanosti mladých lidí v EU.

Legowski se nicméně nedomnívá, že by se všichni tito zájemci chystali do Německa hned tento rok. "Když se jedná o rodinné příslušníky, tak se spíš předem informují, co je v Německu možné a co mají jejich děti nebo vnoučata udělat, až v příštím nebo přespříštím roce ukončí školu," vysvětlil.

Schwannecke věří, že zahraniční zájem o řemeslnické profese v Německu ještě poroste. Nepředpokládá však, že by plně pokryl potřeby země. Doufá tak alespoň, že stávající deficit uchazečů o tyto obory sníží. Podle Legowského je na východě Německa nedostatek učňů ve všech profesích, na západě chybí hlavně pekaři, řezníci a pracovníci v technických službách.

Češi mají šanci především v Bavorsku

Pro mladé Čechy vidí velkou možnost uplatnění v bavorském pohraničí, především na severu této spolkové země, kde je podle mluvčího mnoho volných učňovských míst v technických oborech, jako je výroba komponentů pro letecký, automobilový nebo strojírenský průmysl.

Tamní zaměstnavatelé po 1. květnu zatím žádný zvýšený zájem Čechů o práci v tomto regionu nepociťují. Píše to ve středečním vydání deník Frankenposten na základě vlastní ankety. Poptávka je zde zejména po ošetřovatelském personálu. Před úplnou liberalizací německého pracovního trhu našlo podle listu v Bavorsku uplatnění 4600 Čechů, což je zhruba třetina všech občanů ČR zaměstnaných v Německu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist