Česká divize německého plynárenského koncernu RWE, která zásobuje plynem více než polovinu tuzemského trhu, se pustila do zápasu o zlevnění ruského plynu.
Generální ředitel RWE Transgas Martin Herrmann potvrdil HN, že jeho podnik zahájil s ruskými plynaři arbitráž. Chce změnit staré smlouvy, které považuje za neúnosné a které loni dostaly podnik do téměř pětimiliardové ztráty.
Od nevýhodných dlouhodobých kontraktů se navíc odvíjejí i rostoucí ceny pro spotřebitele.
"Na základě těchto smluv nakupujeme dnes plyn za ceny, které prostě nejsou na trhu konkurenceschopné," říká Herrmann na adresu Gazpromu, který pokrývá dvě třetiny české spotřeby plynu.
Problém RWE Transagas spočívá v tom, že podle dlouhodobých smluv nyní musí platit za ruský plyn o čtvrtinu víc, než kolik činí aktuální cena na burze. Situace je o to dramatičtější, že Transgas má smlouvy s Gazpromem až do roku 2035.
Do krize se Transgasu dlouhodobá smlouva vyplácela. Ale ceny plynu jsou v dlouhodobých smlouvách vázány na ceny ropy, která teď zdražuje skokovým tempem. Burzy, jež kromě ceny ropy odrážejí také nabídku a poptávku, dnes prodávají levněji.
Toho ale Transgas nemůže využít, naopak v červnu zdražuje o deset procent. Konkurence se chová podobně: dlouhodobé kontrakty s Gazpromem ji sice netíží, ale svými cenami kopíruje RWE.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist