Uplynulé dva roky byly ve znamení úsporných opatření firem. Razatní se škrty se nevyhly ani personálních výdajů. To se ale teď mění. 41 procent českých firem se chystá v tomto roce nabírat nové pracovníky. Vyplývá to z průzkumu společnosti PwC, který má server IHNED.cz k dispozici.

 Ta oslovila téměř 70 generálních ředitelů nejvýznamnějších českých firem. Mezi oslovenými manažery je například ředitel Plzeňského Prazdroje Douglas Brodman, jednatelka ŠkoFinu Jiřina Tapšíková nebo generální ředitel Siemens Industrial Turbomachinery Vladimír Štěpán.

 

Firmy propustily talenty, ti jim teď chybí

Podle jiných průzkumů PwC snižovalo v letech 2009 a 2010 přes 40 procent tuzemských firem.
Mnoho podniků si ale začíná uvědomovat, že zřejmě propustily více zaměstnanců, než bylo nutné. Některé firmy se zbavily i klíčových talentů, kteří jim teď chybí.

podniky zamestnanci

Tuzemské firmy tak znovu začínají řešit opakující se problém - nedostatek odborníků na trhu. Hlavně výrobní podniky mají problém sehnat na trhu práce technicky vzdělané a jazykově vybavené absolventy.

Manažeři firem si uvědomují, že tento nedostatek talentů bude představovat největší hrozbu v oblasti lidských zdrojů, která bude ohrožovat úspěch společnosti v následujících třech letech. Ředitelé se pak obávají, že se konkurence bude snažit přetáhnout jejich odborníky.

Podniky se tak budou snažit zaměstnance udržet nabízením benefitů. ,,Podle nedávného průzkumu PwC mezi manažery HR oddělení tak hodlá zhruba 62 % českých firem sáhnout v letošním roce k nefinančním odměnám. Mezi ty nejpopulárnější patří přizpůsobování pracovních podmínek požadavkům zaměstnanců, zapojování perspektivních zaměstnanců do zajímavých projektů či pružné pracovní úvazky," píše se ve zprávě PwC.

Češi nechtějí pracovat v zahraničí

Významnými tématy budou podle generálních ředitelů také otázky mobility a diverzity. U Čechů totiž upozorňují na problém mobility. V aktuálním průzkumu na něj upozornila třetina ředitelů. Češi totiž njejsou ochotní pracovat v zahraničí. Najdou se ale i pracovníci, kteří naopak chtějí pracovat v různých zemích, ale i kulturách. V porovnání s ostatními státy Evorpské unie jich je ale stále málo.

Jaká největší rizika v oblasti lidských zdrojů ohrožující úspěch vaší společnosti očekáváte v příštích 3 letech?

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist