Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zhoršila výhled úvěrového ratingu Itálie na negativní ze stabilního kvůli slabým vyhlídkám pro hospodářský růst a zhoršeným výhlídkám pro snižování dluhu. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters.

Zhoršení výhledu zvyšuje pravděpodobnost, že S&P přikročí ke snížení ratingu Itálie. Mohlo by rovněž posílit obavy, že země se nakazí stejnou dluhovou krizí, s jakou se nyní potýká Řecko a některé další členské státy eurozóny.

"Podle našeho názoru jsou současné růstové vyhlídky Itálie slabé a politické odhodlání k reformám podporujícím produktivitu ochabuje," uvedla S&P. Agentura potvrdila, že nadále hodnotí dlouhodobé závazky Itálie stupněm A+.

Růst italské ekonomiky je slabý

Růst italské ekonomiky již delší dobu zaostává za průměrem celé eurozóny. Řada analytiků se domnívá, že pokud Itálie neuskuteční reformy potřebné k výraznému zvýšení růstového potenciálu, bude mít jen malou šanci na splnění svých plánů na snížení dluhu ve střednědobém období.

Italská ekonomika v prvním čtvrtletí stoupla o pouhých 0,1 procenta. Itálie minulý měsíc zhoršila odhad hospodářského růstu pro celý letošní rok na 1,1 procenta z dříve předpokládaných 1,3 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru