Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl odpovídal na dotazy čtenářů v online rozhovoru. Hlavní téma dotazů se točilo kolem řecké krize a jejích dopadů na budoucnost eurozóny.

Viceguvernér je přesvědčen, že velikost dluhu Řecka je bez radikálnějšího řezu obtížně udržitelná. Zatím podle něj v Řecku dochází k tomu, že soukromé věřitele nahrazují prostředky vlád, měnového fondu a ECB.

Podle něj není vyloučen scénář, že "k takovémuto 'řezu'" dojde právě až ve chvíli, "kdy by se 'restrukturalizovaly' většinově právě pohledávky vlád a nadnárodních institucí, tedy jejich daňových poplatníků. Koneckonců půjčka eurozóny a měnového fondu ve výši 110 mld eur už restrukturalizována byla, když u ní byl snížen úrok a prodloužena její splatnost," prohlásil.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se