Podle českého premiéra Petra Nečase je otázkou, zda řízená restrukturalizace dluhu Řecka není rozumnější než nalévání dalších prostředků bez naděje na splacení. Řekl to v pondělí novinářům na Evropském ekonomickém kongresu v Katovicích.
O situaci silně zadluženého Řecka v pondělí v Bruselu debatují ministři financí Evropské unie, o nutnosti restrukturalizovat řecké dluhy je pak přesvědčena i velká většina analytiků.
Restrukturalizace dluhu by přinesla otřesy na trhy
Nečas řekl, že si nelze nalhávat, že jakýkoliv otřes na mezinárodních finančních trzích, jaký by vyvolala restrukturalizace řeckého dluhu, tedy snížení celkové dlužní zátěže této země, by neměl vliv na situaci v eurozóně i v oblasti střední Evropy.
,,Otázkou je, zda řízená restrukturalizace není rozumnějším řešením než nalévání dalších a dalších prostředků bez naděje na splacení dluhu," uvedl předseda české vlády.
Řecko stále neplní podmínky pomoci
Zadlužené Řecko nyní vyjednává s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem MMF), zda splňuje podmínky pro získání páté tranše mezinárodní pomoci. Dohoda o pomoci byla uzavřena před rokem, její celková suma je 110 miliard eur (zhruba 2,7 bilionu korun).
Pomoc byla podmíněna reformami, které se ale Řecku nedaří realizovat. Atény tak zřejmě budou muset podepsat novou dohodu, která jim bude klást mnohem přísnější podmínky. MMF zatím podporuje stanovisko Evropské komise a Evropské centrální banky, že pro Řecko není restrukturalizace veřejného dluhu vhodná.Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist