Ceny elektřiny pro domácnosti by se v příštím roce mohly zvýšit o 3,6 procenta až šest procent, průmyslové podniky si za elektrickou energii oproti letošku možná připlatí o šest procent až 8,8 procenta. Vyplývá to z předběžných výpočtů Energetického regulačního úřadu (ERÚ), řekl ČTK místopředseda ERÚ Blahoslav Němeček.

Úřad počítá se zdražením takzvané silové elektřiny, která by měla tvořit necelou polovinu celkové ceny, o pět až deset procent. Druhou část tvoří regulovaná cena elektřiny, jež mimo jiné zahrnuje příspěvek na obnovitelné zdroje. ERÚ při výpočtu cen odhaduje, že by vláda mohla stejně jako letos přispět ze státního rozpočtu na omezení zdražení regulované části ceny 12 miliardami korun.

Bez státní dotace, která částečně kompenzuje vysokou podporu solárních elektráren, by elektřina příští rok zdražila velmi výrazně, upozornil Němeček. U podniků a domácností by podle ERÚ bylo reálné i více než desetiprocentní zdražení.

Neznámá: Kolik dá stát na dotaci

Loni vláda rozhodla, že prostředky na omezení růstu cen elektřiny získá z 26procentní daně ze solárních elektráren, z darovací daně za emisní povolenky a z pozemkového poplatku pro solární zdroje.

 

O kolik zdraží elektřina

3,6–6 %

O tolik by se v příštím roce mohly zvýšit ceny elektřiny pro domácnosti.

6–8,8 %

O tolik by se v příštím roce mohly zvednout ceny elektřiny pro podniky.

Zdroj: Odhad ERÚ

Pro příští rok by tyto tři pilíře měly být zachovány, otázkou však podle Němečka je, zda výše státní dotace bude opět činit 12 miliard korun. "To závisí na rozhodnutí vlády podle aktuálních podmínek. Vláda o tom rozhodne na konci léta nebo na podzim," řekl Němeček.

 

Nový zákon o podporovaných zdrojích energie počítá s možností omezení růstu ceny elektřiny pro průmyslové podniky s vysokou spotřebou tím, že by se stanovil limit, za který by se nezdražovalo.

"Cena elektřiny je pro průmyslová odvětví významným cenovým vstupem a zátěží. Pokud by cena každý rok rostla kvůli podpoře obnovitelných zdrojů, podkopává to konkurenceschopnost některých průmyslových odvětví," řekl Němeček. Předpokládá však, že tento bod bude v parlamentu ještě předmětem mnoha diskusí.

Německý jaderný odklon

 

Nejistý je podle Němečka také vývoj ceny silové elektřiny, která v minulých týdnech výrazně zdražila kvůli odstávce několika jaderných elektráren v Německu. "Růst silové elektřiny o pět procent je spíše optimistickým scénářem, zatím odhadujeme růst kolem šesti či sedmi procent," řekl.

 

Němeček také upozornil, že plány pro příští rok by mohlo ovlivnit rozhodnutí Ústavního soudu, který v současnosti posuzuje oprávněnost 26procentní daně ze solárních elektráren.

"Rozhodnutí soudu nelze předjímat. Kdyby ale došlo ke zrušení některého z podpůrných pilířů, ministerstvo by na to muselo reagovat změnou příslušného zákona," uvedl.

Instalovaný výkon tuzemských fotovoltaických elektráren přesahuje 1900 megawattů, na začátku loňského roku přitom činil 463 MW. Současné slunečné dny umožňují elektrárnám fungovat na vysoký výkon a přenosová soustava zatím energii ze solárních zdrojů podle Němečka zvládá.

"Provozovatel soustavy umí předvídat výkon solárních elektráren a připravit se na něj," uvedl. Výrazně ale českou přenosovou soustavu ohrožuje kolísavý přenos energie z obnovitelných zdrojů na severu Německa, dodal.

Změna kompetencí

Na základě novely energetického zákona letos ERÚ přebírá řadu kompetencí od Státní energetické inspekce (SEI). Úřad, který čítá kolem stovky zaměstnanců, se proto letos rozšíří o dalších zhruba 75 pracovníků.

"Zákon by měl být účinný na přelomu srpna a září a my od prvního dne účinnosti musíme dostát novým kompetencím," řekl místopředseda ERÚ. Některé pracovníky je podle něho ERÚ připraven převzít od SEI.

Němeček také vyjádřil přání nahradit ve funkci nynějšího předsedu ERÚ Josefa Fiřta, kterému v polovině letošního roku končí mandát. "Rád bych se o funkci předsedy ucházel," řekl Němeček.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist