Člen NERVu Jan Švejnar v rozhovoru pro Hospodářské noviny hodnotil podmínky pro fungování penzijních fondů, které zpracovalo ministerstvo financí. Podle Švejnara v návrhu schází některá doporučení odborníků.

HN: Odpovídají zveřejněná pravidla pro penzijní fondy dobrým zkušenostem ze zahraničí?
Jenom částečně. Já mám obrovský problém s výší poplatků 0,3 až 0,6 procenta plus úplatu za zhodnocení majetku v těchto důchodových fondech. Výše 0,3 až 0,6 procenta sice není ta nejvyšší míra, ale není to ani dostatečně nízké, jak může být. Existují například velmi renomované světové firmy typu Vanguard a Fidelity, které jsou ochotné spravovat portfolio za 0,1 procenta i méně. Navíc si neúčtují poplatek za zhodnocení majetku. To je za desetiletí, po která lidé na penzi střádají, ohromný rozdíl. Systém, který se tu vytváří, není pro občany obzvlášť výhodný.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se