Světová banka půjčí Egyptu a Tunisku až šest miliard dolarů (přes 100 miliard Kč), aby jim pomohla zmodernizovat ekonomiku po pádu tamních dlouholetých prezidentů. Oznámil to šéf banky Robert Zoellick.

Egyptu hodlá banka během 24 měsíců půjčit 4,5 miliardy dolarů. Egypt již minulý týden požádal o finanční pomoc Mezinárodní měnový fond (MMF).

Zástupci této nadnárodní instituce nyní v Káhiře jednají o podmínkách této pomoci. Zoellick upozornil, že Světová banka s MMF úzce spolupracuje.

Egyptská ekonomika v prvním čtvrtletí podle odhadů klesla o sedm procent. MMF předpokládá, že v celém letošním roce ekonomika klesne o procento po loňském nárůstu o více než pět procent.

Egypt se nyní potýká s poklesem příjmů z turistiky v důsledku letošních nepokojů, které vyústily v pád tři desítky let trvajícího režimu prezidenta Husního Mubaraka.

V Tunisku nepokoje vedly v lednu ke svržení prezidenta Zín Abidín bin Alího. Prozatímní vláda má dovést zemi do voleb do prozatímního parlamentu stanovených na 24. července.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru