Ceny za základní potraviny se během 20 let více než zdvojnásobí, pokud světoví politici nepodniknou naléhavé kroky ke zvrácení tohoto trendu. Vyplývá to ze studie, kterou připravila britská dobročinná organizace Oxfam. Cena základních plodin se do roku 2030 zvýší o 120 až 180 procent, tvrdí Oxfam.

Hlavní příčinou zvýšení cen má být podle zprávy změna klimatu, která se na celkovém nárůstu cen má podílet asi z poloviny. Situaci dál zhrošuje vyčerpávání přírodních zdrojů, růst populace a pěstování plodin na biopaliva.

Ceny potravin se od roku 1990 zdvojnásobily, vyplývá z údajů Světové organizace pro výživu a zemědělství (FAO). Oxfam očekává, že se tento trend ještě zrychlí.

Podle zprávy na růst cen nejvíce doplatí nejchudší obyvatelé Země, kteří již nyní utrácejí 80 procent příjmů na potraviny. Do roku 2050 se prý zvýší potravinová poptávka o 70 procent, zatímco mírně klesnou výnosy zemědělské půdy.

Potraviny zdražily o 36 procent

Zpráva připomíná, že podle OSN dosáhly v únoru ceny potravin rekordní úrovně a přispěly k propuknutí protestů v severní Africe a na Blízkém východě. Světová banka v dubnu oznámila, že potraviny jsou o 36 procent dražší než před rokem a že za tu dobu se kvůli tomu propadlo do chudoby 44 milionů lidí.

Podle Oxfamu svět vstupuje do období permanentní potravinové krize, kterou by mohly provázet i politické nepokoje a jejíž řešení bude vyžadovat radikální reformy mezinárodního potravinového systému

"Směřujeme se zavřenýma očima ke krizi, jíž se dá předejít," řekla šéfka Oxfamu Barbara Stockingová. "Pokud se máme vyrovnat s rostoucím tlakem změny klimatu, rostoucích cen potravin a nedostatkem půdy, vody a energie, musí být potravinový systém zreformován," dodala.

Větší regulace komoditních trhů

Jedním z řešením hrozící krize je podle Oxfamu zvýšení průhlednosti na trzích s potravinovými komoditami a jejich větší regulace. Zpráva také vyzývá vlády skupiny největších světových ekonomik G20, aby přestaly podporovat zemědělství zaměřené na biopaliva, vytvářely větší potravinové rezervy a více investovaly do drobných zemědělců. Také navrhuje vytvoření globálního klimatického fondu.

Zpráva se zaměřuje i na jednotlivé oblasti postižené rostoucími cenami potravin a připomíná, že čtvrtina lidí, kteří mají ve světě hlad, žije v Indii. V Indii ve srovnání s Británií utratí lidé za potraviny dvojnásobnou část svého příjmu.

Oxfam patří k největším a nejrespektovanějším britským dobročinným organizacím. Působí v 98 zemích světa a zaměřuje se na odstraňování chudoby a hladu.

Úbytek orné půdy hrozí i České republice, kde je erozí ohroženo až 45 procent její celkové rozlohy. Uvedl to v pondělí na tiskové konferenci ministr zemědělství Ivan Fuksa. V důsledku eroze by mohlo z polí ročně zmizet až 21 milionů tun ornice, což by znamenalo škodu 4,3 miliardy korun.

Od července se u nás mají zpřísnit pravidla hospodaření na erozně ohrožených půdách.