Policie šetří tunelování při výstavbě Sazka areny a podle Mladé fronty Dnes (MfD) chystá obvinění. Manažeři, kteří řídili stavbu, nechali svým firmám vyplatit přes 60 milionů korun. Podle listu vyplynuly tyto informace na povrch až nyní, kdy se zkrachovalé loterijní společnosti ujal insolvenční správce Josef Cupka. Sazka je od pondělí v konkurzu, a to právě kvůli problémům se splácením výstavby multifunkční haly O2 arena.

Kriminalisté právě mapují vztahy ve firmě Bestsport, jež měla na starosti stavbu areny v letech 2002 až 2004, píše MfD. Pětice manažerů a klíčových pracovníků z investičního oddělení Bestsportu seděla na dvou židlích ve dvou firmách.

V Bestsportu měli na starosti koordinaci stavby a inženýrskou činnost a za tuto práci dostávali mzdu plus odměny za splněné termíny. Problém podle deníku je, že kromě toho měli také své firmy nebo živnostenské listy, na něž inkasovali desítky milionů za tutéž práci. Většinou to byly konzultace, poradenství a inženýrská činnost.

Podle MfD dostal nejvíce na živnostenský list tehdejší koordinátor výstavby areny Karel Hudera, a to zhruba 40 milionů korun. Jako živnostníci fakturovali také Oldřich Kračmer z administrativního oddělení Bestsportu a Ivan Hurník z investičního oddělení. Kračmer inkasoval půl milionu a Hurník deset milionů. Poradenská agentura tehdejšího šéfa Bestsportu Antonína Surky Fairma získala půl milionu a společnost E-Kit Jana Bláhy z investičního odboru fakturovala deset milionů.

Kriminalisté z odboru hospodářské kriminality aféru prověřují již od roku 2008, kdy dostali trestní oznámení na předlužení stavby.

"Tuto věc prověřujeme i pro podezření ze spáchání trestného činu zneužívání informací v obchodním styku. Vyzvali jsme odpovědné zástupce zmíněných firem k vydání věcí důležitých pro trestní řízení. Výzvu akceptovali, požadované věci dobrovolně vydali," řekla listu mluvčí pražské policie Eva Miklíková. Pokud podezřelé opravdu obviní, hrozí jim dva až osm let vězení.

Tehdejší šéf Bestsportu se brání tím, že všechny smlouvy, které měli uzavřeny, byly odsouhlaseny představenstvy jak Bestsportu, tak Sazky. "Bylo to s vědomím všech, já jsem nikoho netuneloval," uvedl Surka.

Podle generálního ředitele a předsedy představenstva loterijní společnosti Aleše Hušáka "jde o klasické nepochopení celého procesu výstavby", píše MfD.