Zkrachovalou ústeckou společnost Setuza kupuje švýcarská firma Glencore International, která patří mezi přední světové obchodníky s komoditami. Informaci přinesla Mladá fronta Dnes (MfD).
Společnost Glencore požádala už český antimonopolní úřad o schválení vstupu do Česka. Podle listu má firma kupní smlouvu na bývalý majetek Setuzy, a to údajně v hodnotě 45 milionů eur (1,12 miliardy korun).
ÚOHS zahájil zkrácené řízení s Glencore International AG o převzetí majetku "v oblasti zpracování olejnin a výroby rostlinných olejů", uvádí deník. Podle úřadu jde konkrétně o majetek firem Lisovna Ústí nad Labem (lisovna a plnírna oleje), Borsay (rafinerie oleje) a STZ Development (budovy). Součástí převzetí jsou i ochranné známky společnosti Lukana Oil.
Glencore dal jen za známky 200 milionů
V případě prodeje známek, za něž měl dát Glencore osm milionů eur (200 milionů korun), jde o kuriózní situaci. Všechny známky, mezi nimi Vegetol či Lukana, totiž byly minulý měsíc zahrnuty do konkurzní podstaty Setuzy. Ta je prý dala už v roce 2008 do zástavy za později nesplacenou půjčku firmě Pembroke Trading z Malty, která na ně nedávno vznesla nárok, píše deník.
Na známky si podle informací MfD dělá nárok i zkrachovalý Oleofin či slovinský finanční ústav Nova Ljubljanska Banka (NLB).
Jak list píše, za zmíněnými firmami, které prodávají majetek Glencoru, stojí lidé kolem právníka a podnikatele Petra Sisáka, který byl dvakrát odsouzen za finanční podvody. V minulosti totiž koupila Setuzu firma Via Chem Group, kterou ovládá právě Sisák.
Ten postupně majetek společnosti převedl na různé spřátelené firmy. Setuza zdaleka není týmž gigantem jako před lety. Zbylo z ní už jen několik provozů a STZ vloni spadlo do konkurzu. Výroba stolních olejů, biopaliv a pracích prášků ale pokračuje.
Glencore je považován za "tichého obra" stojícího za velkou částí světového obchodu se surovinami. Těží, pěstuje plodiny, kupuje, přepravuje a prodává celou řadu základních surovin od uhlí přes měď po obilí. Kontroluje i tři procenta obchodu s ropou, což je na roztříštěném trhu poměrně velký podíl.
Vloni vydělal 3,8 miliardy dolarů (asi 65 miliard korun) při tržbách 145 miliard USD. Minulý týden vydal vůbec největší primární emisi akcií na londýnské burze; hodnota firmy se odhaduje až na 61 miliard dolarů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist