Skupina hackerů údajně podnikla další útok na počítačové systémy japonské společnosti Sony, která byla už letos v dubnu terčem razantního kybernetického útoku. Hackeři, kteří se označují jménem LulzSec, ve čtvrtek oznámili, že se jim podařilo proniknout na servery obsluhující webové stránky divize Sony Pictures Entertainment. Firma v pátek útok potvrdila.

Skupina LulzSec už v minulosti napadla například počítačové sítě amerických televizních stanic PBS a Fox.com.

Na serverech údajně odcizili data jednoho milionu uživatelů, z nichž některá hackeři zveřejnili na webu. Jsou mezi nimi osobní jména, poštovní i e-mailové adresy a hesla. Skupina ale oznámila, že nemá dostatek nástrojů k tomu, aby zcizená data publikovala v celém objemu.

,,Na jeden zátah jsme dostali všechno," chlubí se na svém webu hackeři. "Proč tak důvěřujete firmě, která si dovolí dát se všanc tak jednoduchému útoku?"

Obětí útoku se stala také hudební divize Sony. Počítačoví piráti se dostali i do databáze belgické a holandské Sony BMG.

Sony si opět podlomilo důvěru zákazníků

,,Přístup Sony k problematice zabezpečení je zarážející. Je s podivem, že firma takové velikosti a takového jména si nedokáže při vývoji služby zajistit ochranu před tak banálním útokem, který byl nyní uskutečněn," zhodnotil situaci redaktor serveru Živě.cz Jan Sedlák.

Podle odhadů firmy další únik dat negativně ovlivní provozní zisk japonskou společnost o zhruba 170 milionů dolarů.

,,Sony si především nabouralo důvěru zákazníků. Do budoucna jistě bude chtít prodávat obsah pro svá zařízení (hry pro PlayStation atp.) přes internetové služby, ale vzhledem k neschopnosti zajistit bezpečnost uživatelů dost možná pohoří," doplnil Sedlák.

Letos v dubnu hackeři získali z herní sítě Sony PlayStation obrovský objem soukromých dat a japonskému koncernu výrazně zkomplikovali život. Napadli přes 100 milionů zákaznických účtů a podnik musel službu odpojit.

Sony přitom teprve v těchto dnech plně zprovoznila herní síť PlayStation Network, kterou musela po dubnovém útoku odpojit. Zástupce Sony si rovněž povolali američtí zákonodárci, aby jim vysvětlili, jak mohlo k tak velkému úniku dat vůbec dojít. Manažeři se snažili politiky přesvědčit, že dělají pro ochranu osobních dat maximum.