Farmářka Ludmila Havránková podepsala s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) smlouvu na prodej svých pozemků pro dálnici D11. Havránková to v pátek potvrdila televizi Nova.

Stavbě dálnice D11 do Hradce Králové tak nestojí nic v cestě. Za 11 hektarů farmářka od státu dostane 90 milionů korun a další pozemky smění s Pozemkovým fondem. Spor státu s Havránkovou trval bezmála 20 let.

"Teď je potřeba dotáhnout některé věci do konce, spíše procesního charakteru, ale v zásadě je hotovo," řekl televizi ministr dopravy Radek Šmerda.

Navíc se podle Novy podařilo vyřešit problém s pozemky, na kterých Havránkovi hospodaří, ale které budoucí dálnice znehodnotí. Statkářka si koupí parcely někde jinde a smění je s Pozemkovým fondem za ty, na kterých se spolu dohodli jako na náhradních. A cenový rozdíl mezi nimi fondu doplatí.

Jakmile se ukončí převod pozemků, nic nebrání tomu, aby se stavba dálnice opět rozběhla. "V tuto chvíli se jedná o zprovoznění úseku 3,7 kilometru, z čehož 1,2 kilometru je už postaveno, ale neprovozováno, takže zbývá postavit zhruba 2,5 kilometru," řekla televizi mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Pokud tedy půjde všechno dobře, včetně geologických nebo archeologických průzkumů, mohlo by se po D11 do Hradce Králové jezdit za dva, maximálně za dva a půl roku.

Výběr hlavních událostí kolem sporu o pozemky pro výstavbu dálnice D11

1994 - Údajný počátek sporu o pozemky s farmářkou Ludmilou Havránkovou z královéhradecké čtvrti Plačice. Ta, když se dověděla, že má dálnice vést přes její pole, nabízela údajně státu směnu pozemků, aby mohla dál hospodařit. Když neuspěla, úředníci jí údajně hrozili vyvlastněním, prodala některá pole ekologickým aktivistům.

prosinec 2006 - Otevřen 42 kilometrů dlouhý úsek z Poděbrad k Hradci Králové. Dálnice hlavně kvůli nevykoupeným pozemkům končí zhruba šest kilometrů před Hradcem Králové.

2008-2009 - Na podzim 2008 vláda souhlasila s výměnou pozemků, ale pozemkový fond přišel s tím, že by směnou porušil zákon o majetku ČR a dohoda padla. O rok později stát přišel na to, že bude potřebovat méně pozemků.

2010 - Rok plný zvratů- Nejprve bylo blízko k další dohodě, dokonce byly sepsány smlouvy, ale nakonec z ní opět sešlo a vláda odhlasovala kritizované vyvlastnění pozemků. Premiér Jan Fischer řekl, že změna smluv s majitelkami pozemků už nepřichází v úvahu. Následně se ale ministerstvo dopravy dohodlo s majitelkami pozemků. Vláda znovu schválila dohodu, ale opět nebyla podepsána - kvůli zdravotnímu stavu Havránkové. V září ministr Vít Bárta znovu zahájil jednání.

3. června 2011 - Havránková prodala ŘSD pozemky pro stavbu dálnice D11. Za 11 hektarů získá 90 milionů korun, další pozemky smění s Pozemkovým fondem.