Německé ministerstvo financí údajně vypracovalo nový plán pomoci Řecku, který předpokládá i účast soukromých investorů.
Počítá se v něm s tím, že ti soukromí investoři, kteří drží řecké státní dluhopisy splatné v období 2012 až 2014, dobrovolně přistoupí na jejich výměnu za nové, které ale budou mít o sedm let delší splatnost. Tvrdí to článek, který v neděli zveřejní německý list Welt am Sonntag.
List ve výtahu z článku cituje neoficiální dokument ministerstva financí, podle něhož je v principu možné strukturovat výměnu dluhu tak, aby se Řecko vyhnulo platební neschopnosti.
Věřitelé by k dobrovolné výměně dluhopisů mohli být podle listu motivováni takzvanou klauzulí o společném postupu, která by byla součástí nynějších smluv o nákupu dluhopisů. Ministerstvo se k článku zatím nevyjádřilo.
Klauzule by existovala pro případ, že by se výměny nezúčastnil dostatečný počet investorů. Plán ministerstva také předpokládá, že ti investoři, kteří vymění původní dluhopisy za nové, mohou do budoucna počítat s tím, že se jim dostane prioritního zacházení, pokud by bylo nutné přistoupit k další změně splatnosti.
Řecko se loni v květnu stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc, aby se vyhnula riziku platební neschopnosti. Atény si od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu tehdy zajistily tříletý úvěr v objemu 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč).
Země ale nezvládá plnit podmínky, k nimž se před přijetím úvěru zavázala, a je tedy otázkou, zda dostane další část úvěru.
Daňový expert ECB: Je utopické si myslet, že Řecko splatí všechny dluhy - čtěte ZDE
Řecko slíbilo další úspory v rozpočtu. Vláda také souhlasila s prodejem podílu v OTE - čtěte ZDE
Tvrdá restrukturalizace, která by soukromým investorům způsobila ztráty, je zatím vyloučena. Německo a jeho spojenci, například Finsko či Nizozemsko, ale trvají na tom, aby se soukromí investoři na řešení situace podíleli alespoň nějak, třeba jen symbolicky.
Zdroje agentury Reuters v minulých dvou týdnech uváděly, že investoři, kteří drží řecké státní dluhopisy splatné v letech 2012 a 2013, by mohli mít motivaci své původní papíry vyměnit za nové díky plánu, který by byl podobný takzvané "vídeňské iniciativě".
Ta začátkem roku 2009 pomohla ochránit bankovní systémy v zemích střední a východní Evropy.
Prozatím ale není jasné, jakou iniciativu by vlády mohly investorům nabídnout, aby je přesvědčily k nákupu nových řeckých dluhopisů. V minulosti se v podobných případech nabízely vyšší výnosy, status prioritního věřitele, anebo kolaterál, tedy věcné zajištění.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist