Saúdská Arábie se v tichosti odhodlala ke zvýšení produkce ropy. Krok je snahou arabského státu snížit ceny ropy na takovou úroveň, aby příliš nezatěžovala konečné spotřebitele ve Spojených státech, Evropě a Číně. Informace přišla jen den před zasedáním Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), kde by se mělo rozhodovat právě o navýšení produkce černého zlata.
Podle informací listu Financial Times (FT) navýšil Rijád už v květnu denní produkci ropy o 200 tisíc barelů a v tomto měsíci pak plánuje, že denní produkci ropy zvýší o dalších 200 až 300 tisíc barelů. Saúdská arábie by se tak v těžbě ropy měla dostat nad úroveň 9 milionů barelů denně, kde byla naposledy v polovině roku 2008, tedy ještě před vypuknutím finanční a ekonomické krize.
K tak vysoké produkci ji ale pomohly i nepokoje v Libyji na začátku tohoto roku, kde se produkce ropy vlivem bojů snížila z denních 1,6 milionu na 250 tisíc barelů ropy.
Květnové navýšení těžby ropy Saúdskou Arábií pak souvisí s vysokou poptávkou po této komoditě, která přichází z Asie.
,,Saudové navýšily produkci ropy z části kvůli tomu, že chtějí uspokojit své domácí potřeby s tím, jak přišlo léto a s ním i vyšší poptávka. Na druhou stranu, některé rafinerie v USA skončily se svou údržbou, což přináší vyšší poptávku," řekl listu FT jedne z představitelů Saúdské Arábie, který si přál zůstat v anonymitě.
Dánové chtějí po OSN kus severního pólu: láká je zdejší ropa - čtěte ZDE
USA zvýší těžbu ropy v Mexickém zálivu i po katastrofě. Obama ustupuje - čtěte ZDE
OPEC čeká důležitá jednání
Denní produkce ropy Saúdské Arábie se dostala na pětileté minimum v únoru 2009 s tím, jak OPEC snížil po vypuknutí krize těžbu ropy. Organizace tak produkci ropy nezvýšila už od roku 2007. Teď je ale situace jiná. Vysoké ceny ropy totiž tlačí na představitele OPECu, aby rozhodly o zvýšený výstupní kvóty.
Středeční jednání OPECu ve Vídni tak bude podle všeho velmi politické. Velké země v čele s USA by si totiž přály, aby státy, které vyvážejí ropu zvýšily produkci, a tím i ukončily tlak na další růst cen zejména pohonných hmot.
Jestli OPEC kvóty navýší, to je otázkou. Pro zvýšení jsou například Saúdská Arábie a Kuvajt, proti naopak Irán nebo Venezuela. OPEC kontroluje zhruba 40 procent světové produkce ropy.
Cena ropy na trzích v pondělí klesla i právě kvůli očekáváním, že by se organizace přeci jen mohla rozhodnout produkci navýšit. V Londýně se cena barelu ropy Brent snížila o 1,57 dolaru na 114,25 dolaru za barel. I tak se ale ceny ropy Brent stále pohybují v posledních čtyřech měsících mezi 105 až 125 dolary za barel.
Americká lehká ropa WTI pak na trhu v New Yorku oslabila pod 99 dolarů za barel.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist