Guvernér mexické centrální banky Agustín Carstens a hlavní kandidát rozvojových zemí do čela Mezinárodního měnového fondu ostře kritizuje Evropu. Evropské vlády podle něj prosazují svého kandidáta v čele MMF, aniž by si předem stanovily jasná kritéria výběru.

Carstens také tvrdí, že Evropa by měla co nejdříve přijmout zásadní fiskální a strukturální reformy, pokud chce zabránit dalšímu prohlubování dluhové krize. Odchod některé země od eura ale podle něj není na pořadu dne.

Dvaapadesátiletý Carstens v rozhovoru pro Financial Times připouští, že jeho kandidatura do čela fondu bude "nerovná bitva". Jasným favoritem do čela MMF je francouzská ministryně financí Christine Lagardeová, která má silnou podporu řady evropských zemí, za přijatelnou ji považuje i Rusko.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se