Ministři zemědělství Evropské unie se na úterním mimořádném zasedání shodli, že unie odškodní producenty zeleniny postižené dopady šíření nebezpečné bakterie způsobující vážné střevní potíže. Přesné podmínky kompenzací, například komu, za co a v jaké výši se peníze vyplatí, se doladí v příštích dnech.

"Při diskuzích se všichni shodli, že kompenzace musí být. Otázka je tedy procentuální výše té kompenzace," řekl novinářům náměstek ministra zemědělství Juraj Chmiel.

Evropská komise před jednáním navrhla, aby na odškodnění bylo vyčleněno 150 milionů eur. Ukázalo se ale, že bude patrně zapotřebí o poznání více. "Tato suma nebude. Bude suma vyšší," uvedl Chmiel. Zdůraznil, že se ministři také dohodli, že všechny peníze půjdou z evropského rozpočtu.

I Češi dostanou kompenzace

Na kompenzace by podle něj měli dosáhnout i čeští producenti. "Mělo by to být jasné, že nějaké peníze dostanou," řekl. "Teď se ještě diskutuje o tom, jaké druhy zeleniny budou zahrnuty, protože už víme, že to nebudou všechny druhy," dodal.

Podle Zelinářské unie Čech a Moravy poklesl v České republice prodej. Lidé nakupovali asi o polovinu méně okurek, rajčat a salátů, než obvykle. U ostatních druhů zeleniny klesly prodeje i ceny asi o 15% až 20%.

„Rozporuplná prohlášení o původu epidemie způsobují pokles u všech druhů zeleniny, což má citelný dopad na ekonomickou situaci českých zelinářů,“ řekl předseda zelinářské unie Jaroslav Zeman.

Marné pátrání po původci nákazy

Zatím stále není jasné, jaký je zdroj šíření bakterie, která si už převážně v Německu vyžádala více než dvě desítky mrtvých. V minulých dnech se objevila podezření, že by za tím mohly být například španělské okurky, poté se hovořilo o německých klíčcích. Ani v jednom případě se nic neprokázalo, ale zprávy o tom měly citelný dopad na jejich producenty.

"Diskutuje se o tom, že budou zahrnuty minimálně ty druhy, které byly nějakým způsobem různými mediálními úředními prohlášeními napadnuty nebo označeny za možný zdroj nákazy, tedy určitě okurky, saláty. Pak tam byly klíčky, rajčata a padly tam i další druhy zeleniny. Zejména tam byla akcentována paprika," řekl Chmiel.

Další otevřenou věcí, která ještě bude muset být v příštích dnech doladěna, je výše kompenzací. Dnešní návrh komise počítal s tím, že by mělo být producentům vyplaceno 30 procent ceny jejich produktů. Některé země ale požadovaly až 100 procent. "Určitě to nebude sto procent, určitě to nebude 30 procent. To číslo se bude pohybovat někde mezi tím, ale je tam snaha o co nejvyšší číslo," podotkl Chmiel.

Definitivně jasno o kompenzacích by podle něj mělo být zřejmě v průběhu příštího týdne, hodně se v této souvislosti hovořilo o úterý. Komise také přislíbila, že vypracuje přísné podmínky, aby odškodnění nezneužívali podvodníci. Hodlá také producentům pomoci s propagací jejich výrobků.

Ztráty některých zemědělců v EU dosahují výrazných výšek. Zatímco španělští farmáři hovoří o více než 200 milionech ztrát během týdne, Italové o zhruba 100 milionech eur. Chmiel uvedl, že odhady pro ČR zatím přesné nemá. Dodal ale, že podle jeho informací čeští zemědělci mají v odbytu ztráty kolem 50 procent u okurek, u rajčat a salátů něco kolem 30 procent.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist