Bulharsko se dohodlo s americkou firmou Westinghouse Electric na budoucích projektech v jaderné energetice od výstavby nových reaktorů až po dodávky paliva.

Obě strany uvedly, že Westinghouse, v němž má nyní majoritu japonská Toshiba, Bulharsku pomůže prodloužit životnost novějších reaktorů ruského typu v Kozloduji.

Westinghouse se podle dohody zapojí v Kozloduji do modernizace dvou 1000megawattových reaktorů v dosud jediné bulharské jaderné elektrárně. Licence na tyto dva reaktory ruské výroby vyprší v letech 2017 a 2019.

Dokument také počítá s Westinghousem při využití, skladování a recyklaci jaderného paliva.

Westinghouse se také chystá poskytnout expertízu při výstavbě nových jaderných zařízení v zemi. Počítá s tím, že pomůže odstavit staré reaktory z provozu a rozebrat je.

Likvidace starých reaktorů přijde Bulhary na 1,1 mld. eur

Čtyři reaktory o 440 MW v Kozloduji Bulharsko uzavřelo v letech 2002 až 2006. Brusel si to vynutil z bezpečnostních důvodů jako podmínku pro vstup země do Evropské unie. Předpokládá se, že likvidace těchto reaktorů bude stát 1,1 miliardy eur a měla by se dokončit do roku 2030.

Bulharsko dříve uzavřelo také dohodu s ruským podnikem Atomstrojexport o výstavbě dvou reaktorů o 1000 MW v Belene u Dunaje. Tento projekt se ale zastavil kvůli cenovým sporům s Ruskem a kvůli nerozhodnosti vlády, zda je projekt uskutečnitelný, napsaly agentury AP a Reuters.

Westinghouse se v Česku uchází o dostavbu dvou bloků v jaderné elektrárně Temelín. Soupeří s francouzskou Arevou a česko-ruským konsorciem Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist