Úvaha o možném navýšení nepřímých daní v Česku kvůli případným turbulencím na trzích v souvislosti s problémy Řecka a eurozóny je zcela na místě. Řekl to v pondělí ministr financí Miroslav Kalousek. Tato možnost, kterou v neděli naznačil premiér Petr Nečas, by byla méně škodlivá než zvýšení přímých daní, dodal ministr.
"Kdyby mělo dojít k nějakým turbulencím, tak musíme věrohodně stabilizovat veřejné rozpočty. A samozřejmě že zdanění spotřeby je mnohem méně škodlivé pro konkurenceschopnost než zvyšování přímých daní," řekl Kalousek při příjezdu na zasedání s kolegy z dalších zemí EU, na němž se řeší potíže Řecka.
Zatím jen úvaha
Online chat s profesorem ekonomie a členem NERVu Michalem Mejstříkem
Zajímá vás dění kolem současné dluhové krize a její případný dopad na českou ekonomiku? Server IHNED.cz vám přináší možnost zeptat se na toto téma ekonoma Michala Mejstříka, který začne odpovídat v pondělí od 15:00.
Dotazy můžete pokládat ZDE
Podle Kalouska nejde sice o populární krok, ale byl by na místě. Ministr zdůraznil, že jde zatím o úvahu, ne konkrétní návrh.
Praha by k tomu měla přistoupit v případě, kdyby se současná dluhová krize kolem Řecka a eurozóny dále rozrůstala, kdyby se na trhu objevily turbulence či panika a pokud by křehký růst eurozóny vlivem finanční krize opět propadl.
Nečas v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce upozornil, že úvaha o zvýšení nepřímých daní je jeho osobní názor. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky ale při prohloubení krize v eurozóně nedává urychlení snižování schodků veřejných financí ekonomický smysl.
Nečas by zvyšoval DPH
Podle Nečase by záleželo na skutečných dopadech krize do české ekonomiky. "Například DPH by nebyla 17,5, ale 19 procentních bodů," uvedl premiér jako příklad.
Mezi nepřímé daně patří daň z přidané hodnoty a spotřební daně. Tyto daně mají největší podíl na plnění státního rozpočtu. Sněmovna minulý týden schválila v prvním čtení vládní návrh úpravy DPH. Příští rok se na 14 procent zvýší dolní sazba DPH, horní dvacetiprocentní sazba zůstane stejná.
Od roku 2013 se obě sazby mají sjednotit na 17,5 procenta. Peníze z vybrané DPH mají podle dohody stran vládní koalice jít na velkou důchodovou reformu.
Vládou schválený konvergenční program počítá s deficitem veřejných financí pro příští rok ve výši 3,5 procenta hrubého domácího produktu, pro rok 2013 s deficitem 2,9 procenta HDP a pro rok 2014 s deficitem 1,9 procenta HDP. Pro letošek předpokládá ministerstvo financí deficit 4,2 procenta; loni činil 4,7 procenta HDP.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist